VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby: Nervozita roste, politici vyčkávají

Jindřichohradecko - Zatímco v tuto chvíli má řada menších obcí v okrese o výsledku komunálních voleb jasno, města zatím na verdikt voličů čekají.

15.10.2010 2
SDÍLEJ:

Volební okrsek č. 21 ve škole na sídlišti Hvězdárna v Jindřichově Hradci: Komise před 22. hodinou moc práce neměly, zapečetění urny s podpisem, odchod členů volebních komisí, zapečetění dveří. Foto: Jana Hýbková

Rekordmanem je například Kardašova Řečice, kde jsou ze tří volebních okrsků zpracované dva s jasným vítězstvím ODS v čele se stávajícím starostou Petrem Nekutem.

2. den voleb:

Jindřichohradecký deník po uzavření volebních místností namátkou zjišťoval situaci ohledně volebních štábů politických stran a uskupení v Jindřichově Hradci, zda budou někde kolektivně sledovat výsledky voleb a případně slavit či hořekovat. Kromě ČSSD ale všichni vyčkávají, jak to dopadne. "Zatím je nás pět v obýváku a sledujemevýsledky. Zda se někde sejdeme, se uvidí až podle výsledku," uvedla krátce před 16. hodinou volební manažerka ODS Jana Holcová.Podobná odpověď zazněla i od lídra SNK ED Stanislava Berana. Na verdikt si prý v klidu počká podle Josefa Nejedlého i SZ NK. V Horním Skrýchově se ale podle informací Deníku sejdou bez ohledu na volební výsledek například kandidáti "nováčka" Občané.CZ.

První polovina komunálních voleb na Jindřichohradecku se uskutečnila bez incidentů a ztrát státních vlajek. Volební účast v Jindřichpově Hradci se od včerejška do dnešního rána pohybovala kolem 25 procent, v Dačicích to už bylo přes 30 procent a v Třeboni zhruba kolem 45 procent.

"Včera se volby obešly bez problémů ve volebních místnostech. Účast nebyla vysoká, jen kolem 25 procent, ale byla podobná jako při komunálních volbách před čtyřmi lety. Podle zkušeností chodí nejvíce lidí v pátek, a to kolem dvou třetin, ale uvidíme, zda se to dnes potvrdí," uvedl tajemník jindřichohradeckého městského úřadu Karel Přibyl.
Volební účast před čtyřmi lety byla v Jindřichově Hradci a místních částech podle jeho slov 39,5 procenta. Mnohem více lidí chodí volit kandidáty do poslanecké sněmovny, a to až kolem 70 procent, což je jakýmsi paradoxem vzhledem k tomu, že by se dalo očekávat, že bude obyvatele víc zajímat, kdo bude v čele jejich města.
"Dnes ráno už u 3. základní školy stál hlouček, který čekal, až školník otevře. Tam bývá účast voličů tradičně nejvyšší stejně jako ve volební místnosti v mateřské školce pod gymnáziem. Lidé z rodinných domků jsou zřejmě asi uvědomělejší, než ti na sídlištích," doplnil Krel Přibyl. Voliči přicházejí podle něj většinou tradičně ve vlnách, a to v pátek ve 14 hodin, když se otevírají volební místnosti, aby splnili svou morální povinnost a nemuseli už na ni myslet, pak kolem 16. hodiny, když se vracejí z práce domů a následně po půl osmé, po televizních zprávách, cestou do hospody. V sobotu přicházejí nejčastěji kolem 10. hodiny, když si jdou nakoupit.
Dačický tajemník Karel Macků nevylučuje, že voliče odradila letošní agresívní kampaň některých stran a až nemístný skandální rozruch kolem nich, jakou za poslední čtyři volební období nepamatuje. Před čtyřmi lety navíc byla podle něj situace stabilizovaná. Letošní nervozita i na státní úrovni, pokračující krize a s ní související nezaměstnanost se na volební účasti zřejmě projevila také. Přesto volební účst označil ráno za standardní.
"Když jsem objížděl volební komise, žádné problémy jsem neznamenal. Průběh voleb a noc byly klidné, bez incidentů. Volební účast byla od včerejška do dnešního rána v Dačicích a místních částech, kde máme celkem 14 volebních okrsků, lehce přes 30 procent. Standardně chodí ti, co vždycky. V poronání s parlamentními volbami je to ale klidnější, při nich bývá větší nápor," vysvětlil tajemník městského úřadu Dačicích Karel Macků.
V Třeboni a místních částech, kde je celkem 11 volebních okrsků, je situce obdobná, ale účat obyvatel ve volbách je o něco vyšší. "Účast je podle hrubého odhadu ve větších okrscích kolem 40-50 procent. Noc byla klidná, tentokrát se neopakoval incident se ztracenými vlajkami, jako byl posledně v Břilicíh, zatím nikdo nic ani nehlásil," potvrdil ráno vedoucí odboru vnitřních věcí městského úřadu v Třeboni Josef Roubíček.

1. den:

V menších obcích v pátek po 14. hodině většinou zely volební místnosti prázdnotou. Ve větších místech Jindřichohradecka někde i lidé čekali na začátek voleb

„Lidé jsou ještě v práci, takže chlapi to asi spojí večer, když půjdou na pivko a v sobotu dopoledne přijdou, až bude otevřený obchod,“ nastínila odpoledne situaci místopředsedkyně volební komise v Jižné Růžena Fialová.

Jako první a do půl třetí také jediný volič byl předseda komise Zdeněk Koníček. Okrsek v Jižné, kde je 116 voličů, a která spadá pod Pluhův Žďár, je společný i pro občany Červené Lhoty. Obec má další okresek také v Klenově, kde volí lidé i z Plasné a Pohoří. V samotném Pluhově Žďáru se pak sbíhají hlasy občanů i ze Samosol a Mostečného. Bylo zde zapsáno 230 voličů.

Za prvních dvacet minut své hlasy odevzdali čtyři voliči, byl mezi nimi i někdejší starosta obce František Statečný, který seděl ve volební komisi.
Například v okrsku Studnice se 132 voliči krátce před 14. hodinou ještě starosta Lodhéřova Jiří Dvořák zkontroloval, zda je vše připraveno a úderem 14. hodiny přišli jako první odevzdat svůj hlas Zdeňka a Miroslav Klesalovi.

To v Deštné byl daleko větší provoz, zbývalo deset minut do 15. hodiny a na seznamech již bylo odškrtnuto 21 voličů a přicházeli další. „K volbám chodím dost nepravidelně, ale komunální nikdy nevynechám. Kandidáty totiž znám,“ uvedla Irena Petrů.

O příjemný rozruch se postarala Jaroslava Divišová, která do volební místnosti v kulturním domě vplula s obrovskou krabicí s čerstvě upečenými koláči. Byly čtyři a každý měl z marmelády vytvořený nápis jedné z volebních stran, které měly v Deštné kandidátku.

„Ještě jsme pekla jeden večer pro divadelníky a jeden pro sebe. Spotřebovala jsem dvě kostky másla, čtyři tvarohu, 1,5 kila mouky, dvoje povidla a téměř celou lahev rumu,“ popsala.

Do volebního okrsku číslo jedna, který se nachází v 1. základní škole v Jindřichově Hradci, přišla úderem druhé hodiny odpolední volit jako první Drahoslava Baranová.

Podle zkušeností členů tamní okrskové volební komise chodí ke komunálním volbám spíše starší občané. Je to hlavně z toho důvodu, že mladí jsou často na školách pryč a neznají tak dění a kandidáty v Jindřichově Hradci. Navíc často ani neuvažují, že se do Hradce vrátí, proto k volbám nepřijdou. „V našem volebním okrsku máme 511 voličů ve volebním seznamu plus jednoho cizince, který musel o zapsání požádat předem,“ informovala předsedkyně tamní komise Helena Pajchlová.

Do okrsku číslo jedna přišla společně se svým kokršpanělem volit také osmdesátiletá Jaroslava Petříková, ta však měla smůlu. „Právě se stěhuji a už mám přestřižený občanský průkaz, netušila jsem, že už budu napsaná u jiného okrsku,“ podivila se, když jí členové vysvětlili, že musí do 3. základní školy, protože ji již v seznamu nemají. Nabídku na přenosnou volební schránku však s díky odmítla. „Přenosnou urnu bych nechtěla, to já dojdu, chodím volit celý život, ale před rokem 1989 to bylo nuceně,“ sdělila dále.

V seznamu u prvního jindřichohradeckého okrsku měli dále zapsaného jednoho prvovoliče, který dostal volby k narozeninám. Narodil se totiž 16. října 1992.

Nejvíce voličů zapsaných ve volebním seznamu mají ve volebním okrsku číslo dva v Jindřichově Hradci, a to 1 326. Předsedou je zde Jiří Holický. Na hodně, celkem 1 024, voličů čekají také ve čtvrtém jindřichohradeckém volebním okrsku, kde je předsedou Jan Zeman a místopředsedou Jiří Němec.

Do volebních místností v jindřichohradecké základní škole na sídlišti Hvězdárna přišla do uzavírací 22. hodiny v pátek zhruba čtvrtina voličů, což je víc než při minulých komunálních volbách. Největší nápor voličů přicházel podle komisíve vlnách, hned po otevření ve 14. hodin, potom odpoledne, když chodili lidé z prácea pak večer zhruba do půl deváté. "Pokud jde o mladé, chodí hodně celé rodiny s plnoletými dětmi," uvedl předseda komise 21. okrsku Lubomír Šimek. Během poslední půl hodiny před uzavřením volební místnosti přišli už jen tři voliči. V sobotu v 8 hodin se volební místnosti opět otevřou, a to až do 14. hodiny, poté začne sčítání hlasů.

Kandidáti, kteří odstoupili:

Podle informací volebního serveru odstoupili v okrese tito kandidáti:
V Chlumu u Třeboně Miroslava Pávková ze Žíteče (č. 2 na kandidátce KSČM)
v Jindřichově Hradci Jan Hájek (č. 23 na kandidátce ODS)
ve Volfířově Ivan Solař (č. 8 na kandidátce Hasičů Velká Lhota).
15.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
AKTUALIZOVÁNO
4

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení