Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volně žijící kočky se mohou množit geometrickou řadou

Dačicko – Občanské sdružení Kočičí Azyl již několik let se na Dačicku věnuje osvětovým aktivitám ohledně opuštěných zvířat a kastračnímu programu koček.

8.10.2010
SDÍLEJ:

Také v zařízení Kočičí Azyl čekají na nový domov kočky a koťata různého stáří.Foto: Kateřina Kašparová

Na Dačicku se podařilo za šest let vykastrovat nejméně stovku koček

„Zrovna čekáme na výsledky grantu od Nadace na ochranu zvířat, která letos opět vypsala podmínky pro jeho získání právě v oblasti kastrací na venkově. Doufáme, že i letos uspějeme a budeme moci tímto drobným dílem přispět k řešení tohoto problému právě na Dačicku,“ říká předsedkyně sdružení Kateřina Kašparová.

Na Dačicku působí Kočičí Azyl již 6. rokem a za tu dobu se sdružení podařilo provést kastraci u bezmála stovky koček a kocourů.
„Jsme moc rádi, že se nám Kastrační program v regionu Dačicko tak dobře rozběhl, protože mimo větší města bývá, bohužel, docela problém lidi přesvědčit o vhodnosti tohoto zákroku coby nejlepší prevence před nežádoucím přemnožením koček. Zejména mezi lidmi na venkově stále převládají názory o zbytečně vyhozených penězích. Mnozí jsou dokonce stále přesvědčeni o tom, že tyto zákroky jsou takzvaně proti přírodě,“ pokračuje Kašparová.

Dodává, že po vytrvalé osvětě na Dačicku se naštěstí daří již i zatvrzelé odpůrce v regionu postupně přesvědčit, že kastrace je vhodný moderní nástroj prevence.

„Jen si to sami představte: při průměrném počtu čtyři koťata v jednom vrhu a počtu tří vrhů za rok, to znamená celkem 12 koťat od jedné jediné kočky. A jistě znáte řadu případů, kdy ve vrhu je třeba i 8 a více koťat. Počet potencionálních koťat u kocourů se odhadnout nedá vůbec, ale u každého to budou určitě rovněž minimálně desítky kusů ročně. Všechna tato nechtěná koťata, která se díky kastracím již nenarodí, by se samozřejmě dále množila geometrickou řadou a celkový počet je zcela neurčitelný,“ vypočítává Kašparová.
Zdůrazňuje, že to vše říká s plnou odpovědností ryzího milovníka a ochránce zvířat.

„Soucit s kočkami či nenarozenými koťátky není v takových případech vůbec na místě! Pokud nemáte možnost se o všechna nechtěná mláďata zodpovědně postarat, to znamená po dobu dalších 15 let, jichž se mohou dožít, je opravdu mnohem lepší a paradoxně i humánnější zvolit jednorázovou kastraci kočky či kocoura,“ vysvětluje dál Kašparová.

Cena samotné kastrace se může značně lišit. U kocoura se pohybuje kolem 400 až 500 korun, u kočky může vyšplhat až na tisícovku.
Důvodem, proč je nutné udržet populaci volně žijících koček na uzdě je ten, že zvířata představují i značná zdravotní rizika zejména pro malé děti.

„Jako takové jsou samotné kočky výrazným alergenem a vyvolávají řadu alergií. Mohou však být i přenašeči infekčních nemocí a parazitů. Patří mezi ně například roupy, svrab a podobně. Přenášejí i velice nebezpečnou toxoplazmózu, což je onemocnění, které může postihovat různé orgány a mízní uzliny a dále může způsobit poškození plodu,“ naznačuje zdravotní rizika jindřichohradecký dětský lékař a alergolog Miroslav Verdán.

Autor: Lenka Novotná

8.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení