Své o tom ví i pan Lubomír, který je upoután na invalidní vozík už osmadvacet let. „Průměrně dvakrát do roka potřebuji vyměnit pneumatiky u vozíku. Než bych ale absolvoval složité vyřizování, raději si to zařídím na vlastní náklady. A v případě, že například píchnu, a vozík se tak stane nepojízdný, je to zcela nemožné,“ podotkl vozíčkář.

Z jeho dalšího vyprávění je jasné, že náročné obíhání lékařů a odborníků by dalo zabrat i zcela zdravému člověku. On ale navíc musí překonávat řadu bariér.

Od obvodního lékaře k ortopedovi

„Nejdříve musím za odborníkem, který mi vydá potvrzení, že pneumatika není v pořádku. Následuje návštěva obvodního lékaře, který mě na základě tohoto potvrzení pošle k ortopedovi,“ vyprávěl Lubomír.

Tam ale jeho cesta za novými pneumatikami rozhodně nekončí. Odborný lékař vystaví další potvrzení. Tentokrát pro revizního lékaře pojišťovny. „Ten mi dá razítko, na které někdy musím čekat i týden. Tyto věci se většinou nevyřídí na počkání. Další tři týdny pak může trvat, než konečně přijede opravář,“ povzdechl si hendikepovaný muž.

Poplatky, které navíc za všechny úkony zaplatí, se téměř vyrovnají konečnému příspěvku pojišťovny. „Kvůli necelým pěti stům korunám za nové pneumatiky, nechápu, proč okolo toho je tolik vyřizování. Pokud si výměnu zařídím na vlastní náklady ve specializovaném obchodě, je to za deset minut hotové,“ dodal Lubomír.

Ročně tak vydá minimálně tisíc korun navíc. A není sám. „Odhadem každý rok provedeme tak deset až patnáct takovýchto výměn. Je to hotové na počkání,“ řekl majitel obchodu s jízdními koly Richard Valenta.

Peníze za opravy vozíku tak všichni hendikepovaní, kteří nechtějí absolvovat složitou honbu za různými potvrzeními, ušetří pojišťovně.

To i přesto, že v základním pojištění je poskytování zdravotních pomůcek hrazeno a na jejich opravu mají všichni hendikepovaní nárok.

„Poskytování pomůcek závisí na míře zdravotního postižení. Jsou hrazeny v základním provedení. To je stanoveno platným ceníkem prostředků zdravotnické techniky, případně podléhá schválení revizním lékařem pojišťovny,“ uvádí Všeobecná zdravotní pojišťovna. Revizní lékař vždy hraje důležitou roli. Vozíčkářům tak nezbývá, než výměnu pneumatik dál platit z vlastní kapsy a nebo se nejméně dvakrát ročně vydat na okružní cestu lékařskými ordinacemi.