Martináč hrušňový je kriticky ohrožený a v Česku chráněný zákonem. Se svým rozpětím křídel až 15 centimetrů jde o největšího motýla Evropy.

„U nás je známý z jižní Moravy, odkud se v poslední dekádě šíří na sever a dostal se až skoro k polským hranicím. V Čechách je historicky známý z Polabí, kde ale pravděpodobně vymizel. V současnosti je několik záznamů z Prahy, ale ty spíše budou následkem vypouštění přebytků z chovů. Kromě tohoto druhu jinak u nás žije několik dalších, ale mnohem menších druhů martináčů,“ zmínil odborník na motýly z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích Zdeněk Faltýnek Fric. Setkání s tímto motýlem jsou vzácná také proto, že žije jen několik dní. Má zakrnělý sosáček a nemůže tak přijímat potravu. Jeho hlavním úkolem je co nejrychleji se spářit a zplodit další generaci motýlů.

Majestátní martináč létá za soumraku a po setmění v době od konce března do srpna. Přes den většinou odpočívá na kmenech stromů. Přestože se motýl jmenuje hrušňový, na hrušni byste ho nejspíš hledali marně. „Jeho housenky žijí spíše na jiných stromech, především na ořešácích. Jsou obrovské, skoro 10 centimetrů velké, žlutozelené s chomáčky dlouhých chlupů. Žijí jednotlivě a nezpůsobují tak žádné škody. Když takovou housenku potkáte, tak jí nezabíjejte,“ apeloval entomolog Zdeněk Faltýnek Fric. Viděli jste martináče hrušňového také? Můžete se nám pochlubit na emailové adrese jana.urbanova@denik.cz. Získané poznatky následně předáme odborníkům, kteří výskyt motýla monitorují.