Jak informoval její ředitel František Kouba, zaměstnanci prošli asi 20 malochovů v tzv. pásmu dozoru kolem Dolní Lhoty místní části Stráže nad Nežárkou. „Uskutečnili jsme kontroly v kontaktních chovech, přímo v ohnisku jsme provedli asanaci,“ zmínil s tím, že nyní běží 21 denní lhůta, kdy budou veterináři odebírat vzorky. „Jde o kloakální a tracheální výtěry. Posuzujeme zdravotní stav drůbeže, zatím máme samé negativní výsledky,“ popsal.

Žádný další hromadný úhyn nikdo v lokalitě nehlásil. „Lidé jsou poučení, chovy zabezpečené, vybíjení nehrozí,“ ubezpečil Kouba.

Podle jeho slov jsou pod dohledem i velkochovy v tzv. pásmu ochrany, tedy do 10 kilometrů od ohniska. Předtím než jdou zvířata na jatka je navíc prohlíží i privátní veterinář a posuzuje klinické příznaky a vystavuje veterinární osvědčení. "Velkochovy brojlerů, které tu máme, jsou sice ve zvláštním režimu, ale porážka ohrožená není. Problémy nebyly, drůbež je v nich zdravá," shrnul František Kouba.

Přenos nákazy: Nákaza se nepřenáší jen z jedince na jedince, ale lze si ji do chovu zanést i trusem. Základním preventivním opatřením je chov drůbeže v uzavřených objektech. "U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu především z hlediska dodržení pohody zvířat a zabránění jejich možnému týrání, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, tedy nepřímému kontaktu s volně žijícími ptáky. Mezi konkrétní opatření patří například umístění vody a krmiva pod přístřešek. Za zásadní opatření se považuje zabránit přímému kontaktu chovaných ptáků s volně žijícími ptáky, tedy zabránit pohybu drůbeže na vodních plochách, kde se vyskytují kachny divoké či labutě," vysvětlil František Kouba, ředitel KVS v Českých Budějovicích.

Dále připomněl, že by lidé měli dodržovat nařízení KVS, především zamezit přístupu volně žijících ptáků. "Nákaza nám tu koluje zřejmě v populaci vodních ptáků, je důležité zabezpečit si své chovy," upozornil Kouba.

Tzv. ptačí mor se po čtyřech letech opět vyskytl v Jihočeském kraji už v lednu. Potvrzen byl nejprve u labutí na Písecku i u drobného chovatele na Táborsku. Posléze ho veterináři prokázali u v dalších okresech, na Jindřichohradecku se však nyní ukázal druh vysoce patogenní ptačí chřipky přenosné i na člověka H5N1, to potvrdila Národní referenční laboratoř ze vzorků odebraných v ohnisku v Dolní Lhotě.