Občanské sdružení Cibela, které má ve vínku pomoc opuštěným a týraným zvířatům, má své příznivce i na Jindřichohradecku.
V posledních dnech členové podali pomocnou ruku při záchraně asi dvaceti psů ze Zvonkovic na Vyškovsku, jejichž majitel zemřel. Čtvernožcům hrozilo utracení, respektive zastřelení.

„Naše sdružení nabídlo pomoc poté, co jsme se dozvěděli o celé kauze od Dany Bočkové, která nás požádala o pomoc. A tři psi jsou nyní u nás. Je smutné, že celá smečka byla odsouzena k smrti tak brutálním způsobem, a nikdo neřešil to, že to zákon zakazuje. Nikdo ani neřešil, v jakých podmínkách a kolik zvířat tam vlastně žilo, když ještě měli majitele,“ uvedla místopředsedkyně Cibely Petra Šťástková z Jindřichova Hradce.
Bohužel, s takovými případy se ochránci setkávají často. Mnohdy se totiž dědicové podle Šťástkové zajímají pouze o materiální hodnoty, ale zvíře se jim už nehodí a nechtějí se mu ani postarat o nový domov.

„U nás našli přechodný domov dvě fenky a jeden pejsek ze smečky ve Zvonkovicích. Mají předpoklady žít nový lepší život, a i přes to, co prožili, budou člověku věřit a milovat ho. Doufáme, že lidé pomohou a psi dostanou nový a hlavně trvalý domov,“ doufá Šťástková.
V jindřichohradeckém depozitu Cibely na nové majitele tedy čekají dvě fenky – kříženky Fanynka s Pepinkou. Byly velmi vyděšené, ale už si podle Šťástkové zvykají na mazlení.

„Už nás vítají a rády samy přijdou pro velké pomazlení. Musíme je ale naučit chodit na vodítku a čistotnosti. Vždycky se snažíme dát psům před adopcí nějakou výchovu. Ne všichni noví majitelé mají dostatečné zkušenosti a pes jim musí přinášet radost a nikoliv problémy,“ doplnila.
Také pejsek Ferda byl hodně vystresovaný, ale i on si již začíná zvykat na kontakt s lidmi, nechá se hladit, ale je napnutý strachy.
Sdružení Cibela se v minulosti angažovalo například i v záchraně zanedbaných psů v množírně v Jarošově nad Nežárkou.

Psal se březen 2008 a v nevyhovujícím prostředí bývalého kravína doslova živořilo kolem stovky psů, které čekal v mnoha případech lepší život. Řada dobrovolníků za dohledu státních orgánů odvážela strádající zvířata. V osudný den se ale na místě již jen nacházela zhruba třetina psů. Chovatelka údajně ostatní vydala lidem, kteří si pro ně na základě medializace případu přišli již den před tím.

Chovatelka se po odebrání zubožených a zanedbaných zvířat přesunula na Pelhřimovsko do Zachotína, kde ve svých aktivitách pokračuje.
„Případ dále sledujeme a zajímáme se o tamní situaci. Nedávno jsme hovořili i se starostou, podle kterého na chovatelku dohlížejí veterináři a zatím je to ještě v únosných mezích. Ale v množení pokračuje dál,“ dodala Šťástková.