I když po rozkolu v hnutí všechny vystoupivší krajská předsedkyně ANO Radka Maxová vyzvala, aby vzdali také svůj mandát zastupitelů, většinou se tak nestalo. Kateřina Bartošová se hned na začátku nechala slyšet, že chce i nadále pracovat pro občany, kteří jí ve volbách dali důvěru. A svá slova potvrdila i včera.

V Dačicích je tak podle místostarosty Miloše Nováka (ANO) zatím stále vše na vodě. „Je to otázka dalších jednání, teď máme dvanáctičlennou koalici tvořenou ze tří uskupení, ale vlastně paní Bartošová je již nyní jako nezávislá. A oslabení 
o jeden hlas může zkomplikovat schvalování zásadních věcí v zastupitelstvu," říká Miloš Novák. Ideální stav by prý byl, kdyby se Kateřina Bartošová vzdala mandátu, ale na druhé straně ctí, že jí dali hlas občané.

Dačický starosta Karel Macků (KDU-ČSL) je přesvědčený, že se musí situace již vyřešit, i když koalice jako taková nadále funguje: „Příští týden bychom měli mít koaliční schůzku. Je důležité, aby si to nejdříve vyřešilo ANO. Zásadní je, abychom fungovali ve stabilním prostředí a aby byla koalice silná."

Také ve městě nad Vajgarem dojde nejspíše už v nejbližší době ke změně v městské radě. Ta se bude podobně jako v Dačicích, i když za daleko méně dramatických okolností, týkat rovněž politického uskupení ANO 2011.

Jak uvedl starosta Stanislav Mrvka, není zatím zřejmé o jakou konkrétní rošádu se bude jednat.

„Mohu pouze potvrdit, že jsem od Jakuba Rytíře, který je radním za ANO, obdržel zprávu, v níž mě informuje o svém záměru z důvodů zdravotních a pracovní vytíženosti opustit radu města. Zastupitelský mandát si i nadále podrží," objasnil starosta s tím, že doposud není jasné, kdo uvolněné křeslo obsadí.