Na bechyňskou věž děkanského kostela měřící 36 metrů se lze během léta vypravit denně od 10 do 17 hodin. Vstupné je jednotné, pro děti od 6 let i dospělé za 30 korun. Platí se až nahoře u milého „zvoníka“.
V objektu se dozvíte mnoho zajímavého z historie stavby, o jejích opravách, prohlédnete si keramiku, obrazy, fotografie, hodinový stroj i několik zvonů.
Vstup do věže býval kdysi prodejnou uhlí bývalého věžníka Bicana, který v prvním patře choval dokonce kozu. Nahoře kdysi bydlel hlásný, který tu měl předsíň, obytnou světničku i s vlastním topením, kamny a komínem.
Při stoupání vzhůru cítíte milou podporu, kterou zprostředkovávají vzkazy a pokyny. „Pokladna je nahoře, při placení se usmívejte! Dobrý začátek, žádný spěch, kdo chvátá po schodech, stěží chytne dech.“ A podobně.
Ale to nezajímavější zjištění objevíte skutečně až nahoře. Zde je psáno a stvrzeno podpisem Zdeňka Svěráka, že ve světničce oslavil silvestr slavný český génius Jára Cimrman. „Podle záznamů zdejšího zvoníka tu i přespal, neboť bylo nad jeho síly sejít z věže dolů,“ informuje nápis na dveřích.
Kam do výšek na Táborsku za krásnými scenériemi?
Za vidění určitě stojí i vyhlídková věž hradu Choustník, zřícenina Šelmberk u Mladé Vožice, rozhledna na Čermákův vrch u Krátošic, rozhledna Babina u Tábora, rozhledna Hýlačka v místní části Tábora na Větrovech, rozhledna Svákov nad Soběslaví, rozhledna Kovářka u Moravče a další.
Kam ještě na Táborsku za pěknou vyhlídkou do okolí? Posílejte nám své tipy do redakce třeba i s fotkami na email: redakce.taborsky@denik.cz.