Pachatelé se zaměřují na elektroniku ve vozidlech a také na doklady, které pak zneužívají.

„Údaje za posledních šest let vykazují především v letech 2006 a 2007 nárůst,“ uvedla českobudějovická policejní mluvčí Regina Tupá.
„V roce 2003 jsme za první pololetí evidovali 508 případů vloupání do vozidla, v roce 2004 jich bylo 305. V roce 2005 jsme řešili 255 případů, v roce 2006 jich bylo 752. Loni to bylo 640 případů. Letos se počet vloupání do aut zastavil v červnu na čísle 312,“ vysvětlila Tupá.
Dlouhou sérii vloupání do aut policisté odhalili letos v květnu.

„Desátého května zadrželi dva osmnáctileté pachatele, kteří se v období od 10. ledna 2007 do 10. května 2008 celkem třiadevadesátkrát vloupali do nákladních a osobních automobilů. Do vozidel se dostávali vyraženým oknem nebo vytrhli zámek ve dveřích. Kradli autorádia, elektroniku, mobilní telefony a nářadí. Celková škoda, včetně poškození vozidel, byla 1 093 480 korun,“ sdělila Regina Tupá.

Pozor na doklady

V autě mohou zloději odcizit cenné věci a doklady.
„Odcizené doklady využívají na zapůjčení různého nářadí v půjčovnách. Zapůjčené věci ale nevracejí a okamžitě zpeněží. Dluhy nebo splátky pak vymáhá firma na tom, kdo smlouvu údajně uzavřel,“ řekla Tupá.

Mnozí poškození teprve až pak přijdou věc ohlásit na policii s tím, že přišli o doklady a nic nenakupovali nebo si nepůjčovali. Jednotlivé případy pak policisté šetří.
„Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, rada je jediná. Své věci si dobře hlídejte a nedávejte tak šanci zlodějům. A když o doklady přijdeme, je potřeba okamžitě nahlásit odcizení či ztrátu na Policii ČR. Určitě se to vyplatí,“ dodává Regina Tupá.

Tadeáš Nový