Zatímco v první části zcela nové soutěže Flymaster mohli diváci společně s odbornými rozhodčími počítat, kolik výkrutů piloti s letadly v omezeném čase jedné a půl minuty a prostoru o straně jeden kilometr zvládnou, finále přineslo i nevšední zážitek v podobě akrobatického létání na hudbu, kterou si piloti sami vybrali.

Petr Kopfstein

Favoritem již po první části soutěže byl Petr Kopfstein z Karlových Varů se svým moderním závodním speciálem Extra 330 SC, když zvládl neuvěřitelných 42,5 výkrutů a získal od rozhodčích 35 bodů ze 40 možných.

Na paty mu ale statečně šlapal Marek Hyka s 33,5 výkruty a 30 body, který rovněž létal s Extrou se jménem Hot Peppers. Nejvíc hlasů oba dostali také od diváků.

Ve druhé části soutěže se změnila i porota, kterou kromě nestora akrobatického létání Jiřího Kobrleho tvořili zástupci tří největších sponzorů. V jednu chvíli se ale zmíněná jury rozrostla na pětičlennou, to když lidé přivedli k pódiu ztracené dítě, kterého se až do příchodu rodičů ihned ujal jihočeský hejtman Jiří Zimola.

„Tahle soutěž je průkopnický krok a doufejme, že bude mít následování. Hanka Babčanová prokázala při jejím uspořádání osobní odvahu, povedl se jí nápad spojit akrobacii s hudbou a baletkami. Mezi diváky jsem zaznamenal velmi příznivé ohlasy, jen škoda, že to kazí velmi chladné počasí,“ uvedl Jiří Kobrle.

Když na ploše přistával poslední z pilotů, své dojetí neskrývala sama ředitelka soutěže a hlavní organizátorka Hana Babčanová. „Pro mne jsou Flymastři všichni ti kluci, kteří šli do toho s námi a předvedli tady nevídané výkony špičkové úrovně,“ uvedla.

Kladně hodnotili jak předchozí mistrovství, které bylo kvůli počasí velmi na hraně, tak samotnou soutěž i sami piloti. „Jsme spokojeni a doufáme, že bude nějaké pokračování. Sám mám k jižním Čechám kladný vztah, mám příbuzné na Písecku. V Hradci jsem dělal shodou okolností před deseti lety přijímačky na fakultu managementu, pak jsem šel do Prahy. Na zdejším letišti jsem ale byl poprvé a je moc krásné,“ uvedl vítěz Flymaster Petr Kopfstein.

VÝSLEDKY:

Mistrovství ČR:
Kategorie Sportsman (nejlehčí):
1. – Karel Vobořil, 2. – Richard Vaňkát, 3. – Dušan Mandát
Kategorie Intermediate:
1. – Pavol Weiss, 2. – Robert Kolín, 3. – Roman Kramařík, 4. – Iveta Zibarová (Pavol Weiss je slovenské národnosti, Mistrem ČR se proto stal Robert Kolín)
Kategorie Advanced:
1. – Jiří Havliger, 2. – Jan Zíval, 3. – Radim Bagar
Kategorie Unlimited (nejtěžší):
1. – Jan Rozlivka, 2. – Marek Hyka, 3. – Petr Kopfstein
Soutěž Flymaster:
1. – Petr Kopfstein
2. – Marek Hyka
3. – Jan Rozlivka
4. – Evžen (Miroslav) Čihák