Oficiální otevření restaurace Rudolfov je naplánované symbolicky na pátek 17. listopadu.

Restauraci na pravém břehu řeky Nežárky nechal postavit v roce 1862 majitel jindřichohradeckého panství hrabě Černín a pojmenoval ji podle svého syna Rudolfa. Stavba vznikla na základě projektu architekta Josefa Zítka, autora návrhu Národního divadla, Rudolfina nebo kolonády v Karlových Varech. Rudolfov má za sebou zajímavou historii. V jeho prostorách dokončil spisovatel Karel Čapek během letní dovolené v roce 1923 svůj utopický román Krakatit. Letos v září od této chvíle uplynulo přesně 100 let.

Mezi slavné hosty výletní restaurace patřil například i skladatel Bedřich Smetana, který se v Rudolfově v roce 1872 zúčastnil abiturientského večírku. V objektu fungovalo do roku 1985 stravovací zařízení, poté ale osiřel a téměř dvě desítky let volně chátral.

Zdroj: Jana Urbanová

Bývalou restauraci v havarijním stavu odkoupil v roce 2004 vysokoškolský pedagog Peter Chvojka, který si místo vybral především pro jeho genius loci. „Svým charakterem a polohou na polosamotě, ale přitom u města, mě oslovil. Navíc když jsem zjistil na katastru nemovitostí, kdo ho vlastní, ukázalo se, že je dům v exekuci a dražba se koná za pár dní. Skoro to vypadalo jako nějaká osudová souhra,“ zavzpomínal Peter Chvojka. Staré zchátralé domy ho prý přitahovaly už od dětství. Rád navštěvoval venkovské zámky i zemanské statky a snil o době, kdy byly plné života.

Výletní restaurace Rudolfov bude už brzy opět místem setkávání, dobrého jídla i kulturního dění.
Z ruiny do původního lesku. Výletní restaurace Rudolfov je jen krůček k otevření

V době koupi měl objekt výletní restaurace oprýskané zdi, místy propadlou střechu a byl bez oken. Průběh rekonstrukce ale komplikovaly problémy s pozemkem a naplno se začalo s rekonstrukcí až v létě roku 2020. Do prací poté zasáhlo ještě covidové období. Po několika letech ale bylo veškeré úsilí odměněno a rekonstrukci objektu se majiteli podařilo dovést do zdárného konce. Poslední týdny věnoval především vybavení restaurace.

„Bylo to hodně o intuici a tím, že tento objekt stavěl architekt Zítek, tak jsem si všechny jeho stavby objel autem, abych nasál jeho styl a atmosféru. Zajímalo mě například muzeum v německém Výmaru, což je stavba, která měla podobný osud jako Rudolfov a díky revoluci se znovu obnovila. Byl jsem se podívat také na pivovar v Petrohradu,“ vylíčil Peter Chvojka. Zároveň si nastudoval i dostupné knihy o Josefu Zítkovi, které mapovaly jeho architektonický styl. Interiéry i venkovní prostory postupně doplní odkazy právě na osobnosti Čapka a Zítka, které jsou s Rudolfovem spojené.

Chátrající, kdysi slavná výletní restaurace Rudolfov v Jindřichově Hradci.
Čapek tu psal Krakatit. Rudolfovu vrátí slávu ke 100. výročí dokončení knihy

Na konci minulého týdne se uskutečnil testovací provoz Rudolfova, který měl vychytat poslední mouchy a momentálně se objekt připravuje na oficiální otevření pro veřejnost. Podle Petera Chvojky ale nepůjde výhradně o klasickou restauraci. „Vzhledem ke kulturní hodnotě a povahám, které máme, by provoz restaurace měl být zaměřen na ty, kteří se zajímají o umění a kulturu. Rádi bychom sem zvali různé zajímavé osobnosti. Už nás také samy oslovují hudební skupiny, které by měly zájem v Rudolfově hrát,“ řekl majitel zařízení. Kultuře bude sloužit i přilehlý altán, který má zatím několik variant případného využití, jedním z nich je například čítárna. U výčepu restaurace si zákazníci objednají piva značek Radegast, Pilsner Urquell a Birell. Nabídka jídel bude spíše skromnější. Majitel počítá jen s několika chody a polévkou.

Oficiální otevření restaurace Rudolfov je naplánované symbolicky na pátek 17. listopadu. První zákazníky přivítá v 16 hodin. „Řešíme, že část provozu vysuneme ven na nádvoří a pod stromy, kde budou ohřívače, aby se lidé nemuseli tísnit uvnitř, případně se mohli pohybovat po areálu. Na otevření k nám přijede zahrát jindřichohradecká kapela JEZ JAZZ,“ přiblížil program otevření Peter Chvojka. Majitel restaurace ale zároveň prosí zájemce, kteří se chtějí přijít podívat, o shovívavost. Přestože výletní restaurace Rudolfov je již vice než jednu generaci mimo provoz, nijak to neubralo na její popularitě a je možné, že kapacita hostince nepojme naráz všechny, kteří ji budou chtít zhlédnout v prvním otevíracím dni. Personál je připraven přivítat první návštěvníky taktéž o víkendu. Otevřeno bude mimo sezónu vždy v pátek, sobotu a neděli. Od jara se otevírací doba rozšíří na většinu dní v týdnu. Velký zájem je také o pronájem prostor Rudolfova pro plesy, večírky a další akce. V horním patře objektu vznikly čtyři pokoje, každý s vlastním sociálním zařízením. K dispozici ale budou spíše až počátkem příštího roku.