VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výměna na ředitelském postu v obchodní akademii

Jindřichův Hradec - Ředitelka Obchodní akademie vJindřichově Hradci Danuše Chromá opouští svůjpost. Novým ředitelem Obchodní akademie Tomáše Garrigua Masaryka vJindřichově Hradci bude od nového školního roku Josef Janda.

27.6.2010
SDÍLEJ:

Obchodní akademie v Jindřichově Hradci.Foto: Deník/Jana Hýbková

Je učitelem ekonomiky a účetnictví v jindřichohradecké střední odborné škole, nechce ztratit kontakt s praxí, proto bude učit dále, střední odbornou školu však opouští úplně. V obchodní akademii výrazné změny nechystá, chce dále rozvíjet prestiž školy a více školu otevřít veřejnosti. Na práci a hlavně žáky v jindřichohradecké střední odborné škole bude vzpomínat jen v dobrém.

Josef Janda: Současnou prestiž školy chci udržet

Vyhrál jste konkurz na ředitel obchodní akademie, co na to říkáte? Nastoupíte již od nového školního roku?
Vítězství v konkurzu je jedna věc, vedení školy je věc druhá, jen čas ukáže, jestli to byla správná volba. Do funkce nastupuji od 1. srpna letošního roku, takže zahájím nový školní rok.

Jaké máte představy o dalším směřování školy?
Obchodní akademie v Jindřichově Hradci má dlouhou tradici a je vnímána veřejnosti jako prestižní škola, která poskytuje dobré vzdělání jak pro zařazení do pracovního procesu, tak ke studiu na vysoké škole. Chtěl bych tento trend udržet a chtěl bych školu více otevřít veřejnosti.

Myslíte, že škola je málo otevřená veřejnosti?
Školu sice veřejnost vnímá jako prestižní, ale je tak trochu schovaná. Chtěl bych, aby se její dobré jméno dostalo více do povědomí lidí.

Jste učitel ekonomiky a účetnictví, takže ve své práci budete jistě pokračovat i v obchodní akademii…
Vyučuji ekonomické předměty šestnáct let a myslím si, že jsem za tuto dobu získal v této oblasti značný přehled. Nerad bych ztratil kontakt s praxí, a proto se budu věnovat účetnictví i nadále, i když jen v omezeném rozsahu.

Opouštíte úplně jindřichohradeckou střední odbornou školu nebo tam budete dále docházet na určité hodiny?
Moje působení na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Jindřichově Hradci končí a nebudu dále docházet na žádné hodiny.

Jak byste zhodnotil práci ve střední odborné škole, bude vám chybět?
Prožil jsem mezi studenty mnoho let a prožíval jsem s nimi okamžiky dobré i méně dobré a myslím si, že jsem vychoval řadu dobrých ekonomů, a proto mě odchod bolí. Myslím si, že škola je hlavně o dětech a já budu na ty „svoje“ vzpomínat jenom v dobrém.

Myslíte si, že jste na své studenty hodně přísný, třeba ve známkování?
Nejsem přísný a kdo mě zná, určitě to potvrdí, jsem jenom náročný a moje známkování odráží právě moji náročnost.

Bude pro vás práce ve funkci ředitele něco nového nebo už jste pracoval ve vedoucích pozicích?
Od ukončení vysoké školy jsem pracoval ve vedoucích funkcích, ale nové místo, nové prostředí a noví lidé přinášejí nové problémy.

Studenti jindřichohradecké obchodní akademie jsou úspěšní v řadě soutěží. Naposledy například uspěli v celorepublikovém kole soutěže Finanční gramotnost, budete účast v soutěžích dále podporovat?
Soutěže souvisí s náplní školy a samozřejmě se jich studenti budou účastnit také nadále.

Máte naplánované nějaké výrazné změny, které by se školy zásadně dotkly?
V žádném případě neplánuji výrazné změny.


Danuše Chromá: Moje práce mi bude velmi chybět

Vzpomínáte někdy na dobu, kdy jste do školy nastoupila?
Na dobu, kdy jsem nastoupila do školy, vzpomínám ráda. Byla jsem mladá a plná elánu. Situace ve škole ale nebyla jednoduchá, byl rok 1968 a vedení školy nebylo k učitelům nijak vstřícné. Byla to ale „moje“ škola, maturovala jsem tu v roce 1962, žáci byli skvělí, škola vždycky patřila mezi prestižní. Dodnes vzpomínám na své první žáky, jejichž děti už teď učím. Byli určitě nejlepší, maturovali v roce 1972.

Jak dlouho jste vykonávala funkci ředitelky?
Funkci ředitelky vykonávám od roku 1995, kdy Václav Königsmark odešel vykonávat funkci místostarosty města Jindřichův Hradec. Od roku 1990 jsem vykonávala funkci jeho zástupkyně, takže to nebyla příliš velká změna.

Za vašeho působení prošla škola určitě řadou proměn.
Změn bylo hodně, obchodní akademie byly nově koncipované školy, zájem o studium byl velký. Bylo třeba školu vybavit technikou, především počítači, bylo třeba sehnat na toto vybavení peníze. Zdokonalovaly se osnovy pro obchodní akademie, zaváděly se nové metody výuky v odborných předmětech a při výuce cizích jazyků. V roce 2002 se otvíral nový obor – ekonomické lyceum – jako jediný v Jihočeském kraji. Domnívám se, že i otevření tohoto nového oboru bylo přínosem pro region. Velkým přínosem pro školu je velká podpora města Jindřichův Hradec, především pak pana starosty.

Město vždy školu podporovalo, a to i materiálně, budova školy je majetkem města. Z poslední doby největším projektech bylo zateplení budovy a výměna oken, v současné době začíná generální rekonstrukce elektrického vedení v celé budově.

Myslíte si, že se žáci nějak změnili od té doby, kdy jste začínala učit?
Žáci se měnili v průběhu mého učitelského působení značně. Pořád to jsou ale naši žáci a my se snažíme působit na ně tak, aby z nich vyrostli vzdělaní a dobří lidé. Někdy je to obtížnější, stále však u nás převažují žáci, kteří se chtějí učit. Je však pravda, že je v posledních letech k učení musíme trochu víc nutit. Žáci se změnili i ve svých nárocích na úroveň školy, vybavení školy, jsou sebevědomější a náročnější.

Opouštíte školu úplně?
Školu opouštím, učit nebudu, ráda bych ale pokračovala v práci manažerky projektu OPVK s názvem Nové metody výuky cizích jazyků.

Bude vám vaše práce chybět?
Moje práce mi bude velmi chybět. Budou mi chybět žáci i kolegové, protože v posledních letech jsem se škole věnovala s maximálním nasazením a strávila jsem tady téměř celý život. Co mi bude chybět nejvíc? To je těžko říct, asi všechno.

Už máte naplánováno, čemu se budete věnovat ve svém volnu?
Zatím moc nepřemýšlím o další činnosti, mám domluveno několik hodin výuky na Ekonomické fakultě JU v Českých Budějovicích a lektorskou práci v oblasti finanční gramotnosti a dalších funkcionářů a zaměstnanců.

Autor: Renata Pávková, Mgr.

27.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení