Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vynikající pedagožka 2012 je z Třeboně

Třeboň - Učitelka literatury a hudební výchovy a budoucí ředitelka gymnázia Anna Kohoutová se letos dočkala ocenění své práce, které se s nadšením věnuje již dvacet let.

28.6.2012
SDÍLEJ:

Vynikající pedagožka 2012 Anna KohoutováFoto: Archiv Anna Kohoutová

Anna Kohoutová se narodila 14. března 1968. Je učitelkou na třeboňském gymnáziu, kde od srpna nastoupí na místo ředitelky. Nyní na téže škole vyučuje hudební výchovu a literaturu.S třeboňským gymnáziem je spjatá velmi dlouho v mnoha ohledech. Studovala zde velká část její rodiny, na studiích se tu dokonce sama seznámila se svým mužem, před pěti lety tu maturovala její starší dcera, ta mladší půjde příští rok do tamní sexty.

Jako by pro ni byly v letopočtech magické dvojky. Na třeboňské gymnázium nastoupila v roce 1982 jako studentka, v roce 1992 jako učitelka a v roce 2012 byla jmenována novou ředitelkou školy. S profesí souvisí i její koníčky. Jako učitelka literatury a hudby má kromě těchto dvou oborů ráda také pohyb. Intenzivní plavání prokládá pravidelnou jízdou na kolečkových bruslích, trasy vhodné k jízdě na in-linech jsou v Třeboni podle jejích zkušeností jedinečné.

11. června byla v Českých Budějovicích oceněna jako Vynikající pedagog Jihočeského kraje. Soutěž organizuje výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost zastupitelstva Jihočeského kraje pod záštitou hejtmana Jiřího Zimoly a radní pro oblast školství Jany Krejsové.

Cílem této ankety je upozornit na mimořádné aktivity pedagogů různých typů škol a školských zařízení, vyzdvihnout jejich výjimečný celoživotní přínos, ocenit jejich dosavadní pedagogické působení i úspěchy v mimoškolní práci s dětmi a s mládeží.

Jak své ocenění vnímá a co plánuje do budoucna jsme se zeptali přímo oceněné pedagožky Anny Kohoutové.

Co mělo podle vás hlavní podíl na vaší nominaci, potažmo na následném úspěchu?

Rozumím si se svými žáky i kolegy. Snažím se být důslednou učitelkou a sázím na to, že když práce baví mě, měla by bavit i žáky. Neustále vymýšlím, jak to udělat, aby byla hodina efektivní a zároveň zajímavá. Ráda vyprávím, zajímají mě názory mých žáků, snažím se nabízet jim i smysluplnou mimoškolní náplň. Už pátý rok vydáváme velmi úspěšný časopis GYM , letos jsme dokonce dostali první cenu Syndikátu novinářů za nejinspirativnější středoškolský časopis v republice.

Co pro vás z profesního, ale i osobního hlediska toto ocenění znamená?

Jde o ocenění mé práce vedením naší školy a toho si samozřejmě cením. Z osobního hlediska se nic nemění. V principu budu ráda, když se na to rychle zapomene. Toto ocenění i nápad organizovat podobnou akci vítám spíše z důvodu zviditelnění mé profese, která si zaslouží jistou pozornost a vážnost. Osobně se takto moc zviditelňovat nepotřebuji. Ale udělalo to radost mým rodičům, za to to také jistě stálo.

Je to pro vás impuls do dalšího pokračování v činnosti, která jistě přispěla k nominaci?

Určitě nebudu pokračovat ve své práci kvůli úspěchu v této anketě. Paradoxně se v nejbližší době s kantorskou prací musím spíše rozloučit, neboť jsem před nedávnem uspěla ve výběrovém řízení na ředitelku našeho gymnázia, a tak mě čeká velká změna. Budu se ze všech sil snažit navázat na výbornou práci odcházející ředitelky Jany Coufalové a pokusím se vnést do školy trochu svěžího větru. Mám okolo sebe výborný tým pedagogů, skvělého zástupce, desítky chytrých studentů a k tomu spoustu nápadů a energie, a tak se na to moc těším.

Máte momentálně rozpracovaný nějaký zajímavý projekt?

Naše škola je velmi úspěšná jako celek, já jsem jen jednou jeho součástí. Stále máme rozjeto několik projektů. Já osobně budu stále v redakci GYMu. Tímto školním rokem jsme skončili práci na velkém projektu financovaném Evropským sociálním fondem Konkurenceschopnost pro Třeboňsko, a tak se budeme snažit pokračovat ve všech jeho aktivitách. Výuku jsme obohatili o spoustu atraktivních témat, jakými jsou finanční matematika, šetrná doprava, cesta odpadu, etika, regionálně-zeměpisný katalog a podobně. Úspěšně také spolupracujeme s Mikrobiologickým ústavem České akademie věd v projektu Otevřená věda, několik žáků letos obstálo se svými pracemi na celostátní úrovni. Od září budeme využívat další prostředky, tentokrát projektu Evropské unie Peníze školám. Moc se třeba těším z toho, že máme konečně prostředky na využívání služeb školního psychologa. Jsem nicméně přesvědčená o tom, že pro školu je daleko důležitější než všechny projekty účelná a smysluplná výuka, spokojení učitelé a žáci, kteří si jich váží a nechávají se jimi strhávat k pilnému zaujatému studiu. To je asi ten nejzajímavější projekt, který v naší škole dennodenně realizujeme.

Petra Jouzová

Autor: Redakce

28.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

OBRAZEM: Bystřičtí se utkali v "Člověče"

Nová Bystřice - Odpoledne plné zábavy zažily děti v Nové Bystřici.

Odemčené dveře stály seniorku 40 tisíc korun

Třeboň - V Třeboni se kradlo. Za vše mohou zapomenuté odemčené dveře.

Kdo se v uplynulém týdnu narodil v jindřichohradecké porodnici?

Jindřichohradecko - V jindřichohradecké porodnici se v uplynulém týdnu narodili:

V Los Angeles už někteří Češi odvolili

Los Angeles - Na Generálním konzulátu České republiky v Los Angeles mají již první volební den za sebou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení