„Všechno jsme vynosili  a teď čekáme, co bude. Voda má vystoupat až o metr. Když se dostane jen k vratům, tak to bude dobré," říká Marie Šašková.

Při povodních v roce 2002 jim  šla voda přes branku. „V bytě jsme měli 1,5 metru vody.  Museli jsme odejít k bratrovi do Novosedel, kde babička zůstala čtyři měsíce. Ale my se po čtrnácti dnech vrátili. Trvalo dva roky, než jsme všechno opravili," vzpomíná Marie Šašková. Manžel ji doplnil v popisu spouště, kterou při návratu domů viděli: „Televize plavaly a sešly se v obýváku, jak se zde točila voda. Mrazák byl až u garnýže."

V roce 2006 Šaškovi také všechno vystěhovali, ale naštěstí měli pod vodou jen kotelnu. Nyní doufají, že situace nebude tak hrozná.

V souvislosti s povodněmi se nyní opět ve všech pádech skloňuje jméno rybníka Rožmberk.  Už od pondělí se na rozvodí manipuluje s vodou, která se pouští Starou řekou na Starou Hlínu a Rožmberk. V úterý ráno krajská povodňová komise rozhodla, že ještě zvýší objem, který půjde na Rožmberk. Smyslem je ulehčit Nové řece, Nežárce a potažmo Veselí nad Lužnicí.

Podle starosty Třeboně a předsedy protipovodňové komise Jiřího Houdka měla voda do Staré Hlíny dorazit včera večer. „Proto tam od rána navyšujeme val. Hladina může stoupnout až o jeden 
metr," uvedl starosta, který během dne objížděl ohrožené objekty a občany na nebezpečí upozorňoval.

Na příchod povodně se ve Staré Hlíně v úterý připravoval i Jan Němec. V roce 2002 měli v domě dva metry vody, takže obavy jsou na místě. „Ale už víme, jak postupovat, máme na to systém. Nyní bude záležet, jak rychle bude voda přibývat. Můžeme také vzít jen doklady a víc nestačíme," zmínil Jan Němec.

Doplnil, že po povodních před jedenácti lety pak trvalo tři roky, než poničený dům zrekonstruovali. „Pochopitelně máme strach. Čtyři sta metrů od nás se muselo několik baráků zbourat. Ten náš byl ušetřený, ale nezbývalo, než ho celý zrenovovat. Máme ještě starou pojistku proti živelným pohromám, což je štěstí, protože dnes by nám tady dům nikdo nepojistil. Ale samozřejmě odškodnění je jen zlomek nákladů," dodal Jan Němec.

Vývoj situace v Rožmberku včera bedlivě sledovali i lidé 
v obci Lužnice. Podle vyjádření starostky Miroslavy Kolouchové bude pro obec zásadní,  až voda přejde přes bezpečnostní přeliv.

„Ohrožení se týká Hamru
 a samoty Kocanda, které jsou v bezprostřední blízkosti. Zde už připravují hráze, které doplní pytle s pískem. Ty už naši pracovníci začali plnit," uvedla.