Stokorunová platba jednoho pacienta na den v dačickém špitále představovala za rok sumu zhruba 1,2 milionu korun. „Je to pro nás obrovský propad, který nám nikdo nebude kompenzovat. Od 1. dubna se chystá změna, ale do té doby můžeme mít propad kolem 300 tisíc korun, což už je na nás hodně. Pro velké nemocnice nemusí být výpadek příjmů tak dramatický, neboť ho částečně kompenzují v úhradách," říká Miroslava Člupková.
V reakci na nastalou situaci však ujišťuje, že dačická nemocnice jde sice cestou úsporných opatření, ale ne v oblasti personální. „Tím bychom rozhodně péči o pacienty nezkvalitnili," doplnila Miroslava Člupková.
Dačický špitál je jednou z osmi nemocnic stoprocentně vlastněných Jihočeským krajem. Kapacita je 56 lůžek léčebny dlouhodobě nemocných se zaměřením na rehabilitační péči.
Právě u léčeben dlouhodobě nemocných se podle předsedy představenstva jindřichohradecké nemocnice Miroslava Janovského značně zvýšily náklady již jenom kvůli DPH, takže i když se zvýšila úhrada od pojišťovny, výpadek v platbě pacienta za pobyt nepokryje.
V Nemocnici Jindřichův Hradec podle Miroslava Janovského příjmy z plateb pacientů za pobyt představovaly částku kolem sedmi milionů korun na celý rok.
„Výpadek tak činí téměř dvě procenta příjmů. Nyní čekám, jak nová vláda situaci vyřeší, zda od dubna bude poplatek 60 korun, či to bude otázka úhradové vyhlášky," naznačuje možnosti Miroslav Janovský. Nepředpokládá, že by ale nemocnice musela přijímat další úsporná opatření. „Předpokládáme, že dostaneme vyšší zálohy na úhradách, protože doposud jsme měli nízkou individuální základní sazbu oproti jiným nemocnicím," doplnil.
Osobně je proti zrušení poplatku za pobyt v nemocnici. „Když se člověk stravuje doma, tak se do stovky sotva vejde. Ponechal byl poplatek za hospitalizaci a pohotovost," dodal.