Týká se regionálního operačního programu Jihozápad.

Až do ukončení vyšetřování totiž zastavila předsedkyně regionální rady Milada Emmerová podepisování jakýchkoliv dalších smluv o dotacích včetně proplácení peněz.

Potíže s penězi

Některé obce si proto musely vzít na financování svých projektů úvěry, jiné zase dočasně pozastavily rozdělanou práci. Například město Nové Hrady si muselo vzít na uskutečnění dvou svých projektů úvěr v celkové výši deset milionů korun, který se navíc rozrůstá o úroky. „Doufáme proto, že se celá situace v brzké době vyjasní a slíbené peníze dostaneme,“ řekl Vladimír Hokr. Nové světlo by mohlo do situace ohledně udělování evropských peněz přinést čtvrteční jednání na ministerstvu financí. Toho se zúčastní předsedkyně regionální rady a hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Žádné bližší informace o obsahu jednání však do té doby uvádět nechce.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola podle svých slov na tuto schůzku pozván nebyl. „Necítím kvůli tomu žádnou zvláštní zášť. Pokud bych však pozvánku dostal, určitě bych se tohoto jednání také rád zúčastnil,“ uvedl Zimola.

Policisté obvinili v pondělí z machinací dva vysoce postavené úředníky z úřadu regionální rady Jihozápad. Viní je ze zneužití pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a poškozování zájmů Evropských společenství.

Současné problémy regionálního operačního programu nutně vyvolají další politické kroky. Peníze, na které kraje, obce i jednotlivci čekají, budou chybět v rozpočtech.

Pozastavení proplácení přislíbených peněz tak přidělalo vrásky na čele mnohým starostům obcí a měst na Českobudějovicku. „Byli jsme úspěšní se dvěma projekty. Jedním byla oprava silnice, druhým podpora cestovního ruchu. Oba byly hodnoceny velmi dobře, přesto máme dnes s nimi problém. Situaci bedlivě sledujeme a nechceme věřit tomu, že jsou v ohrožení,“ posteskl si novohradský starosta Vladimír Hokr.

Dva projekty muselo nyní pozastavit i město Hluboká nad Vltavou. Jedná se o stavbu cyklostezky do Purkarce a rekonstrukci školního hřiště. „Nikdo neví, co přesně policisté vyšetřují. Doufáme však, že se celá situace brzy vyjasní a naše projekty budeme moci v řádném termínu dokončit,“ řekl starosta Tomáš Jirsa.

Jde o miliony

Starosti má kvůli pozastavení podpisů smluv o dotacích i českobudějovická radnice. Pokud by se sečetla hodnota všech projektů v Českých Budějovicích, které jsou nyní ohroženy, došlo by se k sumě 600 – 800 milionů korun. Patří sem například 200 milionů na část tak zvané Zanádražní komunikace, což je ale v této fázi akce Jihočeského kraje. Dále se jedná o téměř 60 milionů na rekonstrukci letní plovárny. Z ROPu má také přijít přibližně dvacet milionů korun na Freetime park Stromovka nebo peníze na revitalizaci Palackého náměstí – zhruba sedm milionů korun.

„Hlavní nepříjemnost je v tom, že bychom peníze museli najít jinde,“ říká k ohroženým dotacím primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. Naznačil, že zdržení nebo absence dotací by si vyžádaly rozpočtová a další opatření.

Primátor připomněl, že město už si připravilo pro financování akcí také úvěr 600 milionů korun, protože obce a města dostávají dotace až ve chvíli, kdy jsou akce provedené. Teď není úplně jisté, jak se bude úvěr splácet.

„V nejhorší možné variantě bychom neudělaly než ty akce, na které už máme zhotovile,“ nastínil nejzazší krizový scénář Thoma s tím, že pokud by se neuskutečnily projekty, na které už jsou uzavřené dodavatelské smluvy mohlo by hrozit i penále od vybraných firem. V nejčernější variantě by se potom město soustředilo na akce, pro něž má příslib dotací a které už nasmlouvalo. Do pozadí by se pak odsunuly vlastní investiční akce města, které ještě nebyly zahájeny a měly se platit z městské pokladny.

Peníze města by totiž musely zalátat díry způsobené nepřidělením slíbených dotací.

Schválené peníze, ale nepodepsanou smlouvu má například českobudějovická letní plovárna. Pracuje se na ní a současná etapa rekonstrukce měla získat z ROPu téměř 60 milionů korun. Stavbaři už jsou mimo jiné i za polovinou revitalizace Palackého náměstí.

Zatím se ale například nezačalo se stavbou Freetime parku Stromovka. Podle primátora Thomy však město nechce od tohoto projektu, podobně jako od jiných, ustoupit.

Jediná akce, která zřejmě bude pozdržena, dokud se situace kolem přidělování dotací nevyjasní, se týká Dopravního podniku města České Budějovice. Projekt digitalizace komunikace MHD by například umožnil lepší propojení vozů s dispečinkem nebo městskou policií a v budoucnu by měl i další výhody v řízení dopravy.

Jenže uchazeči ve výběrovém řízení mají předvést i funkční modely, a to už podle Thomy vyžaduje určité náklady. Za současné situace tedy radnice zřejmě raději se zahájením výběrového řízení na dodavatele počká.

PAVEL KROUPA, EDWIN OTTA