Ti, kteří přijímají signál z vysílače Jihlava – Javořice, by měli analogové vysílání mít až do konce května příštího roku. Včerejškem skončilo také informační centrum zřízené kvůli přechodu na digitalizaci a určené zdravotně postiženým a seniorům v Jindřichově Hradci.

„Informovat se chodili hlavně starší občané, kteří jsou sami a nemají se na koho obrátit. Zajímalo je hlavně, zda si mohou ponechat také starší televizi. Tu si samozřejmě mohou ponechat, ale v obchodě musí chtít set–top– box s takzvaným RF modulátorem. Dále se ptali, jestli musí mít set–top–box, když mají satelit, což nemusí,“ sdělila vedoucí informačního centra Miroslava Ferdanová.

Další změnou je zdražení plynu společností E.ON, která zásobuje domácnosti v okrese. Domácnost, která využívá plyn jen pro vaření, stál plyn původně ročně 3 708 korun, nově plyn rodinu vyjde na 3 834 korun za rok. V rodině, ve které využívají plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, zaplatili ročně 26 735 korun, nově je plyn vyjde ročně na 28 093 korun.

Další zákon zatočí s lidmi, kteří zlomyslně volají na tísňové linky. „Dosavadní opatření ke snížení počtu zlomyslných volání nebyla účinná, proto velice vítáme, že máme od 1. července k dispozici silný zákonný nástroj, který nám umožní znemožnit provozování telekomunikačního koncového zařízení těm, kteří volají zlomyslně na naše tísňové linky“, uvedl Jan Urbánek z odboru operačního řízení ministerstva vnitra generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky. Pokud někdo zlomyslně volá na tísňová čísla, je mobilní operátor povinen na žádost například hasičů, znemožnit používání tohoto telekomunikačního zařízení ve své síti.

Změny, které nás čekají v červenci:
– vypnutí analogového vysílače České Budějovice – Kleť
– zdražení plynu
– operátor může například na žádost hasičů zrušit čísla zlomyslným volajícím na tísňové linky
– konec proplácení regulačních poplatků v nemocnici
– restaurace musí vyvěsit nálepky s informací o kouření
– pyrotechnika bude nově řazena podle nebezpečnosti do nových kategorií, volně se budou prodávat výrobky s až desetkrát vyšším výbušným účinkem