Původně stanovená cena na tři tisíce korun za metr čtvereční, ale ani její snížení na 2900 korun za metr čtvereční, které na posledním jednání schválili zastupitelé, vedení společnosti E.On nepřipadá adekvátní. Rozloha potřebného pozemku je asi 22 metrů čtverečních a nachází se na bývalém parkovišti „na poledníku“, které nyní slouží stavbařům při rekonstrukci jezuitské koleje.

„Výstavba nové distribuční trafostanice byla vyvolána požadavkem Městského úřadu v Jindřichově Hradci pro potřeby muzea fotografie v jezuitské koleji už v roce 2008,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti E.On Vladimír Vácha. Proto musí energetická společnost nejprve vykoupit pozemek, na kterém by měla trafostanice vyrůst.

„Ceny pozemků pro stavby energetických zařízení v krajských městech jsou jeden tisíc až dva tisíce korun za metr čtvereční, což je cena tabulková. Město Jindřichův Hradec požaduje cenu tržní, se kterou nesouhlasíme. V současné době o ceně jednáme, protože neodpovídá cenám za podobné pozemky v krajských městech pro veřejně prospěšná zařízení,“ upřesnil Vladimír Vácha.

Výstavbu trafostanice už totiž mají zanesenou do investičního plánu a jakmile by se na ceně s městem dohodli, mohli by okamžitě s její výstavbou začít.

Vedení města se ale nelíbí, že energetický gigant, pro něhož několik tisícovek rozdílu za pozemek nemůže hrát významnou roli, využívá monopolního postavení a úmyslně tlačí město do kouta. Ačkoliv byla zmíněná cena 3000 korun za metr čtvereční na Hradec neobvyklá, přesto vyšla ze znaleckého posudku, hájí své stanovisko radnice.

Jana Hýbková, Stanislava Koblihová