Ven si v pondělí 5. dubna trouflo jen pár jedinců. Otcové a kluci vyráželi za koledou jen výjimečně. Návštěvy se konaly pouze v kruhu rodinném. Výplatu dostaly hlavně maminky, babičky, tetičky, sousedky a kamarádky. Jihočeši na zvyky nezanevřeli, hledají si vlastní cestu.

Mezi odvážné patřili například devítiletý Eliáš Bílek a desetiletý Radim Slípka z Mažic na Táborsku. Koleda se podle nich povedla a s plnými košíky byli spokojení. „Šli jsme jen po známých a příbuzných, všechno jsme měli domluvené,“ popsal Eliáš s tím, že je koledování baví. „Proto chodíme každý rok,“ dodal Radim. Po 9. hodině dopoledne už měli hotovo a s výslužkou odcházeli domů.

Rukodělná dílna u Masojídků na zahradě v Tučapech u Soběslavi. Každý výrobek je originál.
Jan Masojídek z Tučap uplete pomlázku i poslepu. Základní postup naučí i vás

V Lomnici nad Lužnicí se do koledování pustil dvouletý Štěpánek Pelikán. „Hody, hody, doprovody, dej vajíčko malovaný,“ koledoval společně s tatínkem taktéž mezi rodinnými příslušníky.

Vajíčka i dobroty na zahradě

Čtyřletý Ondra a dvouletý Davídek Sochůrkovi z Ústrašic vyplatili ráno svou maminku Veroniku, aby byla zdravá. „Protože se nemůže koledovat, tak hledali dobroty schované po zahradě, podobně jako to dělají děti na Velikonoce v jiných zemích,“ upřesnila Veronika Sochůrková, jakou svým synům připravila alternativní zábavu.

Velikonoce 2021 v Dlouhé Lhotě na Táborsku.
Na velikonoční vrbu u Makovců každoročně přibývají vajíčka

Jiřina Prachařová s dcerou Leontýnou barvily vajíčka a pekly také velikonoční perníčky. „U babičky v Košicích hledala Leu o Velikonoční neděli vajíčka po zahradě,“ přiblížila podobný nápad.

Koledníky vyhlížely marně

Jak informovala Marcela Slámová z Třebějic, jejich tradice jsou opravdu bohaté, i když jsou kvůli koronaviru komornější. „Děti mají domluvené dvě chalupy, já s babičkou jsme už posedmé vyšupané,“ smála se v pondělí dopoledne. Pak už se leje voda. „Během koledy čekám doma, jestli se neobjeví nějací koledníci. U nás jde hlavně o pentličku, za každou vyšupanou ženu nebo dívku, přibude jedna na pomlázku,“ vysvětlila Marcela Slámová.

Ve Veselí nazdobili lidé na náměstí T. G. Masaryka lípu. Velikonoční výzdobu si užívají i děti.
OBRAZEM: Ve Veselí místní zdobí lípu. Radost mají i děti

Hana Pavlišová z Košic se syny Jirkou a Dominikem barvila vajíčka. „Nějaké vezeme k babičce, kde s nimi házíme na zahradě. Bohužel jsem letos koledníky opět vyhlíželi marně,“ řekla smutně.

Zdobení vajíčkovníků

Maminka Tereza Vančatová z Veselí nad Lužnicí barví s dětmi vajíčka přírodně. „Vejce barvíme cibulovými slupkami, v neděli jsme ozdobili vajíčkovník u mateřské školky a vajíčka jsem přidali i na lípu na náměstí. Sázíme si také předem velikonoční osení, které si ozdobíme,“ popsala. Její syn Adam chodí na pomlázku od dvou let po známých a příbuzných. „Loni vynechal, letos nakonec šel,“ uzavřela.