VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Významnou investicí bude oprava Kapetovy ulice

Dačice – Ve středu 19. ledna navštívil Deník dačického starostu Vlastimila Štěpána. Stal se jím po osmiletém působení Rudolfa Hájka. Vlastimil Štěpán funkci starosty vykonává vůbec poprvé ve svém životě, v minulosti však působil v kontrolním výboru.

25.1.2011 1
SDÍLEJ:

Dačický starosta Vlastimil Štěpán.Foto: Deník/ Renata Pávková

Dačice mají po dlouhé době nové vedení, jaké změny mají občané v tomto roce očekávat a na co se mají připravit?
Nechtěl bych v tomto případě mluvit o změně, ale nové vedení radnice, jak ostatně již vyhlásilo, se bude řídit zásadami dobrého hospodáře. Jedním z atributů tohoto přístupu je pro nás sestavení vyrovnaného rozpočtu města. Při tom je zapotřebí souhlas na straně příjmů a výdajů tak, aby to neohrozilo chod města, udrželo již předjednané investice a umožnilo plnohodnotný život občanů. Rozpočet by měl být hotový v březnu.

Chtěl jste již někdy dříve dělat starostu? Můžete přiblížit vaše povolání před tím, než jste se stal starostou?
Odpověď na tuto otázku jsem řešil s vašimi předchůdci. Mohu tedy říct, že po stránce profesní jsem se pohyboval v obchodních, či stavebních společnostech, na různých pozicích – provozních, obchodních či ředitelských. Myslím si, že zkušenosti z minulých zaměstnání mi pomohou ve funkci starosty.
Život města mě vždy zajímal, proto jsem se podle svých časových možností účastnil zastupitelstev v Dačicích. Kromě toho jsem pracoval v kontrolním výboru radnice. Nynější post starosty je výsledkem voleb a povolebních vyjednávání.

Plánujete nějaká úsporná opatření v souvislosti s tím, že dostanete méně peněz na výkon státní správy?
V souvislosti se snížením prostředků, které dostaneme na výkon státní správy, musí samozřejmě na tuto situaci město reagovat. Jedná se asi o tři miliony korun. Musí zákonitě dojít ke snížení výdajů, a to jak věcných, tak i mzdových nákladů. Personální záležitosti budeme řešit v rámci úřadu formou přesunů. Kromě toho si necháme zpracovat analýzu procesů – za dotační podpory, který nám rozkryje možnosti, kde bychom ještě mohli ušetřit. Abych nyní řekl, že budeme propouštět úředníky, to rozhodně ne. Na úřadě jsou zaměstnanci, kteří se chystají na mateřskou nebo do důchodu, takže toho samozřejmě využijeme. Vše budeme řešit až po celkovém rozboru. Některé odbory potřebujeme posílit a určité záležitosti posunout dopředu, protože se nám zdá, že některé činnosti jsou v pozadí. Mám na mysli třeba personální vztahy v oblasti vyhledávání dotačních titulů, protože to začíná být zásadní, jak získat finance. Naplnit rozpočet na straně příjmů je čím dál složitější.

Budete letos v Dačicích významně investovat?
Naší stěžejní akcí v oblasti investic je rekonstrukce Kapetovy ulice a most v přiléhající ulici Strojírenské. Tato sdružená investice s Jihočeským krajem vyčerpala natolik naše finanční prostředky z rozpočtu, že převážnou část investic musíme přeložit na další období. Letos budeme realizovat pouze neodkladné akce, kde máme určitý dluh z předchozího období. Chtěl bych poděkovat Jihočeskému kraji za poskytnutí financí na rekonstrukci Kapetovy ulice, protože bez nich by se práce nemohly realizovat. Při této příležitosti bych chtěl také znovu apelovat na tu část občanů, kteří v těchto místech bydlí, aby nám poskytli určitou míru trpělivosti a shovívavosti při realizaci stavby. Bude to pro nás všechny náročné období. Když jsme rekonstruovali ulici 9. května, tak to trvalo v podstatě celý rok, u Kapetovy ulice to bude podobné.

Jaké resty máte stran životního prostředí?
Z tohoto pohledu bych nechtěl mluvit o restu, ale máme nedokončenou část kanalizace v lokalitě Za Lávkami. Proto bychom letos provedli výstavbu kanalizace Za Lávkami a současně rekonstrukci septiků v mateřské škole.
Dále samozřejmě připravujeme projektové dokumentace, které bezprostředně potřebujeme na příští rok. Jedná se o zasíťování parcel v lokalitě Pod Vodojemem, abychom mohli občanům nabídnout místa na stavbu rodinných domů. Je to priorita, kterou musíme letos připravit, abychom mohli akci v dalším roce spustit.

Chystá se město nějakým výraznějším způsobem sáhnout na peníze občanů? Například zvýšením některých poplatků?
V zásadě se dá říci, že město se nechystá vzhledem ke složité ekonomické situaci občanů sáhnout ke zvyšování poplatků. Důkazem toho je i oboustranně přijatelná smlouva s Čevakem ohledně stočného pro rok 2011.

Bude se tedy stočné navyšovat?
My jsme s Čevakem vedli poměrně náročná jednání a dopracovali jsme se k určité shodě, která je oboustranně přijatelná. Návrh Čevaku byl vyšší, my jsme se dohodli na zhruba střední cestě.

Před časem jste změnili dodavatele energie, proč?
Podstatnou část financí rozpočtu na výdajové straně tvoří energie. Proto jsme se rozhodli vypsat výběrové řízení, abychom tyto náklady snížili. Pro město nejpříznivěji byl vyhodnocen dodavatel PRO –Invest. S touto firmou jsme potom uzavřeli smlouvu o dodání energie na jeden rok.

Nemohu se nezeptat na dačickou nemocnici? Jaký máte názor na současný stav nemocnice?
Já samozřejmě jsem nebyl v zastupitelstvu ani v radě, když se s nemocnicí děly důležité kroky, ale byl jsem v té době v kontrolním výboru a zastupitelstev jsem se zúčastňoval pravidelně. Takže mám povědomí o jednotlivých fázích, které v dačické nemocnici přicházely. Po dohodě s Jihočeským krajem o převedení nemocnice na kraj formou daru, se tak dačická nemocnice stala osmou krajskou nemocnice. Myslím si, že Jihočeský kraj v poslední době investuje do nemocnice poměrně hodně. Navštívil jsem nemocnici před koncem roku a s ředitelkou Miroslavou Člupkovou jsme ji procházeli a vysvětlila mi své záměry. Záměry jsou vázány na určité časové období. Takže si myslím, že Jihočeský kraj doposud závazky nebo představy, které nastínil, plní.

Voliče by jistě zajímalo, jak se shodnete na plnění volebních programů s dalšími koaličními partnery?
Protože máme hodně podobné volební programy a v jejich průniku se shodujeme, můžeme spolu spolupracovat. Konkrétně má koalice v programu podporu mladých rodin, což už jsme začali realizovat v podobě již zmíněných parcel, které zasíťujeme k výstavbě rodinných domů.

Chtěl byste něco dodat?
Při této příležitosti se nemohu nevyjádřit k uvažovaným krokům ve státní správě, konkrétně k záměrům stran živnostenského úřadu. Bral jsem to jako logické vyústění při delimitaci okresních úřadů, přenesení živnostenských úřadů na obce s přenesenou působností.
Nynější úvaha, tyto živnostenské úřady změnit na ministerská pracoviště, minimálně kraj, je krokem zpět a určitě vzdálení státní správy od občana. Otázku jsme probírali na sdružení měst Jihočeského kraje, které se konalo ve Strakonicích. Úvaha se nelíbila většině starostů, protože by se to obrátilo i proti živnostníkům.

Autor: Renata Kočí

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Když o víkendu bolí zuby, pomohou na pohotovosti

Ilustrační foto.

Při střetu dvou aut na Strakonicku zemřel jeden z řidičů

Knižní novinky od Vajgaru: Hřbitovy a dětství v Praze

Jindřichův Hradec - Na pultech knihkupectví se od příštího týdne začnou objevovat dvě nové knihy autorek z Jindřichova Hradce.

Již nejsou mezi námi

Jindřichohradecko - V uplynulém týdnu jsme se na Jindřichohradecku naposledy rozloučili:

V ZVVZ vyrobili učni betlém pro Písek

Milevsko, Písek - Svatá rodina vytvořenáv Milevsku bude stát v Písku na parkánech.

Opilý řidič auta srazil opilého cyklistu

Třeboň - Až pět let vězení nyní hrozí řidiči, který odjel od nehody.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT