Ti, kteří měli štěstí a podařilo se jim místo v exkurzi rezervovat, se tak mohli podívat ke dvěma plně automatizovaným Francisovým turbínám v kaverně hluboko pod hrází. „Zájem o prohlídku tohoto unikátního technického díla byl už loni během letních prázdnin. Letošní obsazení kapacity 640 míst za necelé dva týdny jen potvrzuje, že Češi o tento druh výletů mají zájem. Prohlídky opět probíhají v malých skupinkách a za doprovodu našich odborných průvodkyň,“ uvedla Kateřina Bartůšková, vedoucí infocenter Skupiny ČEZ.

Frymburk v 50. letech 20. století na snímku Josefa Junka. Na snímku je hostinec u mostu.
Lipenská přehrada pohltila řadu obcí: Frymburk voda zatopila prakticky přes noc

ČEZ v rámci hlavní zimní sezóny vybral pět víkendů, během kterých se lidé mohou zdarma dostat do lipenského podzemí. První prohlídka začala 21. ledna, poslední je naplánována na víkend 11.-12. března. Zúčastnit se mohou jen předem registrovaní návštěvníci starší 15 let. Měli by přitom být v dobré fyzické kondici a netrpět obavami z výšek a uzavřených prostor.

Lipenská elektrárna podle přízně počasí vyrobí ročně energii pro více než 30 tisíc jihočeských domácností. Je nejvýkonnějším zdrojem tzv. Vltavské kaskády, 1 kWh bezemisní elektřiny vyrobí z pouhých 2,7 kubíků vody. Její energetický význam je ale mnohem širší. Díky rychlému najetí na plný výkon 138 MW do 2,5 minuty a dálkovému ovládání významně pomáhá regulovat českou energetickou síť. ČEZ proto elektrárnu udržuje ve špičkové kondici. V letech 2012-17 prošla komplexní modernizací za 400 milionů korun, což přineslo zvýšení její spolehlivosti, růst efektivity o cca 4 % a úsporu milionů kubíků vody.