Dříve avizované rušení některých menších poboček VZP v rámci Jihočeského kraje se nekoná. Všeobecná zdravotní pojišťovna sice prochází organizačními změnami, ty ale nijak neovlivní fungování místních pracovišť.„V rámci VZP opravdu probíhá centralizace služeb, ale klientů se to nedotkne. Nikdo nemusí mít obavy, že bychom tyto pobočky chtěli zrušit," uvedl Viktor Lavička, specialista marketingu a komunikace krajské pobočky VZP v Českých Budějovicích.

Pro obyvatele Jindřichohradecka to znamená jediné, nadále budou moci svou agendu související se zdravotním pojištěním vyřizovat na pracovištích v Jindřichově Hradci a Dačicích.

„Naši klienti mohou dál využívat všech služeb na pobočkách, jak byli doposud zvyklí," řekl Lavička. Jak dále upřesnil, změny jsou v tomto případě spíše interního charakteru, obecně se dá říci, že určitá oblast, například lázeňství, bude spravována v některé z krajských poboček, kam budou z okresů nyní předávat veškeré dokumenty k dané problematice.

Centralizace je zatím na začátku, tudíž nelze hovořit o možném rušení pracovních míst. „Na tohle je skutečně ještě brzy, vše se ukáže, až jak se novinky osvědčí a zaběhnou do praxe," připustil Lavička.

„Sice sem moc často nepřijdu, ale mnoha lidem by to jistě zkomplikovalo život, kdyby museli s každým papírem jezdit do Budějovic, anebo vše posílat poštou," řekla Veronika Hrubá poté, co byla zažádat v jindřichohradecké VZP o příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě.

Petra Jouzová