Tento důstojník, příslušník všech tří etap našeho národního odboje, je pohřben v malé obci jménem Dýšina, která leží nedaleko Plzně. Každoročně se zde v polovině března vojáci praporu setkávají s rodinou a místními občany, aby uctili památku této významné vojenské osobnosti. Rovněž letos 15. března jsme se my výsadkoví veteráni spolu s našimi vojáky vydali na dlouhou cestu, aby-chom uctili jeho památku. Generál Eret zemřel v exilu ve Spojených státech amerických před 46 lety. Jeho přání, aby byl k poslednímu odpočinku uložen ve své vlasti, se splnilo až v roce 1990.

Pietního setkání se zúčastnili příbuzní několika generací z rodiny, starosta obce a také místní duchovní a kaplan našeho praporu. Zazněla vzpomínka na pana generála a jeho životní příběh z úst velitele praporu podplukovníka Igora Jaška. Byly položeny květiny na hrob a zazněla také tradiční vojenská večerka, státní hymna a čestná salva. Vojenský kaplan krátce uvedl několik zamyšlení směřujících k uctění života tohoto vojáka a vlastence. Shromáždění jsme využili k předání pamětního odznaku našeho klubu rodinným příslušníkům rodiny Eretovy. Celé shromáždění vyústilo v důstojnou vzpomínku na osobnost pana generála Josefa Ereta.

Cestou zpět se delegace na pozvání starosty obce Dýšina zastavila u místní školy a prohlédla si bronzovou sochu amerického generála George S. Pattona, velitele jednotek, které osvobodily západní Čechy v roce 1945.

Petr Čejka