„Normální letní průtok bývá kolem deseti kubíků, při vodáckém maratonu dvacet a ve Spolí na měrném profilu dneska bylo 62,3 m3/s,“ přiblížil. „Tahle voda je pro nás jako záchranáře zajímavá. Je velmi kalná a plavalo v ní hodně klád, což znamená nebezpečí.“

Vltava v Českém Krumlově byla v sobotu po 21. hodině na 2. stupni SPA.
Český Krumlov zasáhla povodeň. Vltava v noci vystoupala na třetí stupeň

Na Vltavě vodní záchranáři z Krumlova trénují už třicet let. „Jednou jsme plavali i v osmdesáti kubících, a to byl opravdu fofr, ze Spolí jsme byli ve městě během mžiku. Člověk ale musí mít namakáno, musí přemýšlet a sledovat všechno kolem,“ upozornil Milan Bukáček. „Přemýšlel jsem, jestli do toho dneska vůbec vlézt. Nakonec jsme šli. Velkou radost nám dělá, že tam s námi byli i naši čtyři mladíci. Je fajn mít novou záchranářskou generaci. I pro ně to bylo něco úplně jiného, než trénovat na Lipně nebo na bazéně.“

Pro krumlovské vodní záchranáře, kteří mají základnu na Lipně v Dolní Vltavici, je vánoční plavání v centru Krumlova už dlouholetou tradicí. „Je třeba si dávat pozor, držet se ve skupině. Zkoušeli jsme si traverz řeky, jak přeplavat na druhou stranu a jak k tomu využít silný proud. Museli jsme si dávat ale opravdu velký pozor, je to hlavně o bezpečí. Ale zaplavali jsme si pořádně,“ pochvaloval si.

Stromy popadané na silnice, železnice nebo dráty elektrického vedení zaměstnávaly celou noc na sobotu 23. prosince 2023 jihočeské hasiče.
Hasiči se nezastaví, silný vítr a těžký sníh láme stromy, lidé jsou bez proudu

Jez a šlajsnu pod kostelem tentokrát vynechali. „Do vody jsme šli kousek nad Domem dětí a mládeže a plavali nad jez pod kostelem. Jindy ho projedeme, plaveme až k Plášťáku a pak zpátky proti proudu, ale do toho jsme se dneska nepustili,“ vysvětlil.

Na Lipně je asi čeká pomoc s taháním lodí z vody

Milan Bukáček očekává, že se jim kvůli velké vodě nejspíš začnou brzy ozývat rybáři. „Budou hledat pramice, v září a v říjnu byl na Lipně podstav, panovalo sucho a lodě měli vytažené na březích. Teď jak se hladina výrazně zvedne, co nebylo dobře přivázáno, jim odplave,“ uzavřel velitel českokrumlovské sekce Vodní záchranné služby Českého červeného kříže.