Jan Zedník z Deštné pracuje v Evropském parlamentu v Bruselu jako akreditovaný parlamentní asistent poslance Jiřího Pospíšila. Na svém facebookovém profilu zveřejnil, že je v pořádku a také slíbil pro Deník popis situace. "Hlásím se vám všem z kanceláře Evropského parlamentu v Bruselu. Bomba bouchla 150 metrů od mého bytu, v němž jsem se právě chystal do práce, ale naštěstí jsem v pořádku. Aktuálně jsou ulice kolem institucí uzavřené policisty a armáda instituce střeží. Atmosféra v Evropském parlamentu je ponurá. Nefungují mobilní sítě, mají časté výpadky. Držte nám palce, ať se už se v Bruselu nikomu nic nestane," napsal dopoledne Jan Zedník.

Evropský parlament podle jeho slov funguje se zvýšenými vstupními kontrolami, vpouštěni jsou jenom zaměstnanci a poslanci, kteří jsou též skenováni a pečlivě kontrolováni. Pokyny od předsedy EP Schultze přišly do e-mailů. Ve středu je doporučení zaměstnancům Evropského parlamentu zůstat doma na home officech. "Zavřeny budou parlamentní jesle pro děti, vstup bude povolen jenom poslancům, asistentům a personálu parlamentu za přísných vstupních prohlídek a to pouze do hlavní budovy EP - ASP (Altiero Spinelli). Ostatní budovy budou zavřeny, vstup bude zaměstnancům povolen ve výjimečných a naléhavých případech po konzultaci s bezpečnostním oddělením EP," napsal Deníku večer Jan Zedník.

Pokračoval, že při výjezdu z Bruselu se tvoří kilometrové kolony, neboť místní policie pátrá po jednom z podezřelých, řidiči jsou tak kontrolováni na všech výjezdech z města, čímž dochází k tvorbě kolon.

"S poslancem Jiřím Pospíšilem v Bruselu zůstáváme dle původního plánu do středečního rána, pak vyrážíme společně jeho vozidlem do ČR. Jsem zvědav, jak se z Bruselu dostaneme," dodal.

Jeho přítelkyně Kateřina Krupicová z Jindřichova Hradce Deníku sdělila, že se o útoku dozvěděla z médií dřív než on. "Nějakou chvíli jsme se mu nemohla dovolat, a to nebyl dobrý pocit. Pak se se mnou spojil. Říkal, že sice slyšel nějaké bouchání, ale nevěnoval tomu původně pozornost. Až cestou do parlamentu zjišťoval, co se děje," uvedla.

Deníku se také ozvala Denisa Kotková z Jindřichova Hradce: "Jsem přímo v centru Bruselu v hotelu Thon u zastávky Maelbeek, ve které došlo k explozi. V hotelu zdravotníci ošetřili několik desítek lehce zraněných. Řada z nich dle všeho utrpěla i těžší zranění. Ulice v okolí jsou kompletně zablokované, instituce EU zavřené, všude těžkoděnci, stále jsou slyšet sirény záchranný vozů a helikoptéry. Zítra jsme měli odlétat domů, co zítra bude, ale netušíme, prioritně tu všichni řeší bezpečnostní záležitosti."

Od pondělí zde je Denisa Kotková na žurnalistické třídenní stáži. "Na programu byly návštěvy v Evropském parlamentu a debaty s europoslanci tamtéž. Dnes ráno bohužel cca 50 m od našeho hotelu, který leží v centru cca 500 m od buovy parlamentu, došlo v zastávce metra metra Maelbeek k výbuchu nálože po útoku na letišti - cca 9.00 - 9.30 hod.. Zemřelo při něm minimálně 13 lidí cca 5 desítek zraněno," napsala nám Denisa Kotková a připojila fotografie přímo z hotelu od svého kolegy Jana Služevského.

Z okna slyšel něco jako petardy. A pak začaly houkat sirény

Obavy o své blízké a známé, kteří v současné době pobývají v belgické metropoli, má v těchto okamžicích celá řada lidí také na Jindřichohradecku.

„Se zatajeným dechem sledoval nejčerstvější informace o dění v Bruselu například deštenský starosta David Šašek. Obavy si dělal o svého kolegu ze zastupitelstva Jana Zedníka, který tam působí jako poslanecký asistent.

„Sledoval jsem to celé dopoledně a jsem stále velmi napjatý, protože vím, že Honza se po Bruselu dál pohybuje. Pokud vím, tak jedna z náloží vybuchla jen kousek od jeho bytu, a proto jsem rád, že je v pořádku," říká starosta Deštné.

Právě Jan Zedník, který působí v Evropském parlamentu jako akreditovaný asistent poslance Jiřího Pospíšila, se již v úterý dopoledne ozval na veřejné síti, že je v pořádku. „Bylo to dost divoké, zrovna jsme se věnoval ranní hygieně a měl jsem otevřené okno, když jsme uslyšel něco jako petardy a za pár minut začaly houkat sirény. Moje ulice je hned vedle parlamentu a asi 150 metrů od stanice metra, kde se ozval výbuch. Šel jsem ven a to už byli všude policisté, všechny posílali jinudy. Na metro jsem neviděl, protože je za rohem a celá oblast byla uzavřená. Lidé se zde v různých jazycích ptali policistů, co se stalo, ale ti ani neměli čas jim odpovídat. V parlamentu byly již zpřísněné kontroly," popsal pro Deník Jan Zedník, který v Bruselu působí již od roku 2012.

Netají se s tím, že má obavy. „Dokud to bylo třeba v Paříži, tak to člověku bylo samozřejmě líto, ale jakmile to bouchne okolo něho, tak je to úplně něco jiného. Parlament zůstal otevřený, ale všechna jednání byla zrušená, jsou zde přísná bezpečnostní opatření. Panuje zde ale nezvyklé a podivné ticho, že by byl slyšet spadnout špendlík. Do práce dorazila tak polovina lidí a všude je vidět frustrace a strach. To jsem ještě nikdy nezažil," dodává Jan Zedník.

Jak informoval starosta Stanislav Mrvka, nenacházel se v inkriminovaný den v Bruselu žádný z jindřichohradeckých úředníků. Jeho názor na masakr je překvapivě přímočarý. „Myslím, že je to výsledek příliš smířlivé politiky. Ukazuje se, že v tom, že přístup k uprchlíkům je třeba zpřísnit, má Česká republika pravdu," nebere si servítky hradecký starosta a nezastírá, že je útokem otřesen.

Na úterní tragické události v Bruselu reagovali i návštěvníci facebookového profilu Jindřichohradeckého deníku. Některé z nich přinášíme. Většinou vyjadřovali spolucítění s lidmi, kteří se ocitli v přímém nebezpečí. Někteří netajili ani své obavy, že teroristé mohou zaútočit i u nás.

Jako například Libuše Holzapfelová z Třeboně: „Myslím na všechny ty lidi a jejich rodiny, je to jen otázkou času, kdy se to stane u nás."
Marie Kočová z Dačic jen těžko hledala slova. „Komentář se těžko píše, pokud nechce člověk používat neslušné výrazy na současnou evropskou politiku," napsala.

Také Hana Landová z Jindřichova Hradce připadal svůj názor, že umřeli opět nevinní lidé. „Chvíli se o tom bude mluvit a stejně se nic nezmění. Dál sem budeme pouště uprchlíky a čekat na podobný útok."

Vojtěch Lojka z Dačic zdůrazňuje, že by si takto alespoň politici z Bruselu mohli uvědomit, co zapříčinila z jejich strany podporovaná migrace.


Vývoj událostí i nadále sledujeme