Již nyní si ale lidé libují, že hranicemi snadno projíždějí. „Je to obrovský posun, nyní už nás nikdo nekontroluje. O tom se nám dřív ani nesnilo,“ uvedl včera Petr Mikulka z Třeboně, který se přes Halámky vracel do Čech.

V souladu se vstupem České republiky do Schengenského prostoru musejí být z hraničních přechodů odstraněné všechny překážky. Stavební úpravy se odehrály v režii Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Po odstranění části zastřešení bude ve směru do Rakouska i České republiky obousměrný provoz,“ sdělila vedoucí samostatného oddělení komunikace úřadu pro zastupování státu Jana Rennerová. Ještě jsou však nutné drobné úpravy.

V současné době byly na jihu Čech odstraněné přístřešky na silnicích 1. třídy a postupně se budou upravovat i přechody na komunikacích 2. a 3. tříd.
„Náklady na stavební úpravy se pohybují řádově v rozmezí jednoho až dvou milionů korun,“ říká ředitel územního pracoviště úřadu pro zastupování státu v Českých Budějovicích Zdeněk Prokopec.
Budovy celnic na hranicích jsou nyní prázdné a čekají na další využití. Pouze v Českých Velenicích ji využívá policie.

„Abychom předešli poškozování a devastaci objektů, tak zařízení, která jsou v majetku státu, hlídá najatá agentura,“ uvedl Prokopec.

O většinu budov mají do budoucna zájem obce, ale čekají na bezúplatný převod. Aby se vše urychlilo, obce mohly využít takzvané zápůjčky. O té uvažovalo i vedení slavonické radnice.

Převzetí se mělo uskutečnit minulý týden. Vše je ale nakonec jinak. „Zastupitelé nesouhlasili s převzetím budovy. O objekt zájem máme a o dalším postupu budeme jednat ještě tento týden,“ uvedl místostarosta Slavonic Jaromír Vítů.

Město by budovu zatím mělo od cizinecké policie vypůjčenou, později by mělo dojít k jejímu převodu. Úskalím jsou také pozemky, na kterých je areál vybudován. Ty totiž nepatří městu a o jejich vlastnictví či pronájmu bude muset vedení města jednat.

Budova má sloužit k bydlení. Nyní je tu už jeden byt obsazený a dva byty volné. Po přestavbě by tady mohly vzniknou tři nebo čtyři byty.