Dačická nemocnice stále zůstává v rukou soukromého provozovatele

„Bojí se snad koalice závažného rozhodnutí?“ reagoval na váhání deseti zastupitelů ohledně vzniku akciové společnosti Milan Točík ze Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté. Druhá strana měla totiž proti předloženému návrhu námitky. Podle některých zastupitelů neměli k dispozici dostatek informací. „Dá se jednat o všem, ale nemůžeme o akciovce rozhodnout dnes, protože její vznik není tak jednoduchý,“ vysvětloval zastupitel za KDU–ČSL Jan Jelínek.

„Přišly jsme, protože jsme v nemocnici dlouhá léta pracovaly a její osud nám není lhostejný,“ shodly se Dana Plachá a Dana Krtková, obě z Dačic.
Podle představ devíti předkladatelů návrhu z řad opozice měla vzniknout z dačického špitálu akciová společnost. Majoritním vlastníkem by bylo Město Dačice, další balík akcií by mohl získat Jihočeský kraj.

Předkladatelé počítají i se zapojením okolních měst, jejichž občané služeb dačického zdravotnického zařízení využívají. Návrh byl reakcí na stále nedořešené vztahy mezi městem a provozovatelem nemocnice – společností PP Hospitals. Ta dostala od vedení radnice výpověď pro nedodržení smlouvy. V březnu totiž uzavřela interní oddělení. Lhůta vyprší na konci října. Původně se obě strany chtěly dohodnout na dřívějším termínu, ale jednání ztroskotala.

„Někteří to znají, když se nemohou zbavit nájemníka. 1. listopadu musí společnost předat vyklizenou nemovitost, když se tak ale nestane, mělo by město začít sčítat škody a soudit se,“ nastínil možný scénář právní zástupce radnice Antonín Tunkl.

V současné chvíli funguje ve spolupráci s jindřichohradeckou nemocnicí v Dačicích 30 lůžek pro dlouhodobě nemocné, 26 lůžek pro rehabilitaci a chirurgická a interní ambulance.