VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z historie kaple Maří Magdaleny

Jindřichův Hradec – Dobrý den, moji milí přátelé. Na dnešní putování jsem se obzvláště těšil, ale zároveň je mi z něho tak trochu smutno.

12.2.2012
SDÍLEJ:

Kaple svaté Maři Magdaleny v J. Hradci. Ilustrační foto. Foto: Deník/Miroslava Dočekalová

Je to totiž naše poslední setkání. No, dosti chmurných myšlenek a vydejme se na cestu.
Tím posledním kostelem je Maří Magdalena. Dnes jen kaple, ale kdysi nejdůležitější a zřejmě i první kostel ve městě. Začátkem 13. století ho nechal vybudovat první pán na Hradci, Jindřich, který k nám povolal Řád německých rytířů jako duchovní správce farnosti. Jelikož tento řád byl původně špitální, nařizuje Jindřich mnichům vybudovat u kostela špitál pro dvanáct nemocných. Když tento řád Hradec opustil, kostel začal chátrat a koncem šestnáctého století byl téměř na spadnutí.

O jeho záchranu se zasloužila paní Kateřina z Montfortu, která přiměla svého muže Adama II. z Hradce povolat jako duchovní správce do města jezuity. Pan Adam, snad pro svou vrozenou nerozhodnost, snad pro to, aby měl od milované ženy klid, ji ve všem poslechl a nakonec jezuitům uznal patronátní právo nad všem i kostely ve městě. Paní Kateřina byla navýsost spokojena, ne ovšem tak Hradečtí. Těm se líbilo pramálo, že si jezuité začali nárokovat právo téměř na vše a že se v kostelích má kázat jen německy.

A tak když došlo k tomu velkému neštěstí roku 1615, zachovali se měšťané prapodivně. Co se tenkrát stalo? To, co bylo v našem městě snad už běžnou záležitostí. Samozřejmě, že oheň. Vypukl v semináři, který byl od roku 1594 součástí sv. Maří Magdaleny. Krom semináře ohni padlo za oběť děkanství, kostel, jezuitská kolej, pivovar, mlýn U čtrnácti a 70 domů.

A jak se zachovali Hradečtí? Nebudete tomu věřit, ale když viděli, jak jezuitům hoří majetek, tvářili se celkem spokojeně. Prostě jen stáli a tiše se usmívali. Když byl oheň v nejlepším, přiběhla paní Kateřina se svou dcerou Lucií Otýlií a nejprve žádaly, pak i prosily, aby lidé hasili. Nic platné. Dokonce šla i zvěst, že jezuitům majetek někdo zapálil. Ale šetřením se zjistilo, že šlo o nešťastnou náhodu. Jednou z verzí příčiny požáru byla i možná neopatrnost místního kuchaře.
Hradečtí se sice bavili, ale úsměv na rtech jim brzy zamrzl. Pan Vilém Slavata, který byl v té době již vladařem na Hradci, zabavil měšťanům majetky a kostel od základů postavil znovu. Roku 1651 byla vystavěna i věž, která byla prý stejně vysoká jako na kostele hlavním.

Této události se už bohužel hlavní ochránkyně sv. Maří Magdaleny a bratří jezuitů, paní Kateřina, nedožila. Zemřela roku 1631 ve svých požehnaných sedmdesáti šesti letech. Myslím, že zdi hradeckého sídla nikdy nezažily zbožnějšího a obětavějšího člověka. I když je pravdou, že byla „mírně“ fanatická. Ve své dobročinnosti šla tak daleko, že ve své blízkosti vůbec nestrpěla hladovějícího chudáka. Ne, že by je od sebe odháněla. Právě naopak. Pokud se při hostinách některý vyskytoval pod okny hradu, doslova vyletěla od stolu a házela oknem ven pokrmy panské tabule. Musím popravdě říci, že někdy sáhla vedle a hodila třeba i tác. Bohudíky, všichni žebráci její počínání přežili. Ale ani při své zbožnosti se nenechala zahanbit. Její fraucimor byl při každodenních modlitbách naprosto zoufalý. Dokázala klečet v tichém ustrnutí i sedm hodin v kuse!

Pokud by paní Kateřina žila ještě šestero dalších let, dočkala by se té nejdůležitější události v historii sv. Maří Magdaleny. Od chvíle, kdy se Ondřej Bartoloměj Fizírek stal hradeckým proboštem, nosil v hlavě jednu neodbytnou myšlenku. Jindřichův Hradec, tak starobylé a významné město, a nemá svého patrona? Jeho veliká snaha o zaplnění této mezery měla nakonec úspěch. Roku 1637 obdržel Hradec ostatky Hippolyta Římského. Za veliké slávy je dal probošt Fizírek dopravit do kostela sv. Maří Magdaleny.

A než sláva a lesk kostela pohasne, pohleďme ještě na jednu důležitou událost. Nedlouho před svým skonem napsal již osmdesátiletý pan Vilém Slavata svou závěť. V ní se, krom jiného, také zmiňuje o tom, jak s ním má být po smrti naloženo. Chtěl spočinout beze všech slavností a okázalostí do kostela sv. Maří Magdaleny, kterou, jak píše právě v závěti, považoval oprávněně za své dílo. Odešel 19. února 1652 jako první, ale nejvýznamnější Slavata na Hradci. A přání, vyslovené v závěti? Splněno nebylo, neboť jezuité vystrojili Vilémovi honosný, nákladný pohřeb. Myslím, že to bylo právem, protože zásluhy pana Viléma nebyly malé.

Pak už postihovaly sv. Maří Magdalenu jen nepříjemnosti. Tím, že byl roku 1773 zrušen jezuitský řád, stala se vlastně nepotřebnou. O tři roky později byly ostatky svatého Hippolyta v tichosti přeneseny do hlavního kostela města a u sv. Maří se konaly vojenské mše.

Koncem 18. století šel kostel, jako mnoho jiných hradeckých, z ruky do ruky. Až skončil u měšťana Františka Fidela Tognia, který po požáru roku 1801 dal kostelu novou střechu a nechal zbořit onu monumentální věž, na kterou byl pan Slavata tolik pyšný. Kosti mrtvých z krypty pochoval u svaté Trojice. Pak kostel prodal vojsku. Dlouhou dobu potom kostel sloužil jako skladiště soli.

Je vlastně velice smutné, jak některé hradecké kostely dopadly. Dříve veliké chlouby svých patronů, někdy i příčiny neutuchajících sporů a pak osamělé, nepotřebné, ne již příbytky Boží, ale jen budovy. Odsvěcené, zbytečné, ponížené. Některé po čase znovu ožily, některé dál chátrají.
Ale to bychom končili opravdu smutně. A to věru nechci. Proto bych Vás raději někam pozval. Přijďte se někdy podívat na některý z nich. Třeba právě na ten první, ve kterém naše putování začalo. Stačí se chvíli zastavit a třeba se jen dívat. Všichni ti, o kterých jsme si vyprávěli, tímto kostelem denně procházeli. Možná je tam uvidíte. Možná tam uvidíte i mne. Dveře jsou otevřeny stále.

Váš Jeronymo Altano de Pozzi, narozen v Itálii, ve Venzone domovem v Čechách, v Jindřichově Hradci.

Zdroje: Arch. Teplý, Dějiny města Jindřichova Hradce;
F. Rull, Monografie města Hradce Jindřichova

Marcela Handlová

12.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 13 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař, kuchařka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe v oboru výhodou (není podmínkou); ŘP skup. B; na dobu určitou s možností prodloužení; možnost přespání mezi směnami;, NUTNO SI PŘEDEM SJEDNAT TELEFONICKY SCHŮZKU !!!. Pracoviště: Karel batelka - 001, 378 81 Slavonice. Informace: Karel Batelka, +420 777 111 767.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 15 000 Kč

Sestry pro péči v chirurgických oborech zdravontní sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU. Pracoviště: Chirurgická ambulance třeboň s.r.o. - 001, Klofáčova, č.p. 395, 379 01 Třeboň. Informace: Zbyšek Urban, +420 728 644 783.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů automechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT POUZE EMAILEM!!!, - pracovní poměr na dobu neurčitou;, Popis pozice:, - provádění údržby vozidel dle postupů výrobce vozidla, opravy benzinových a naftových motorů, opravy mechanických a automatických převodovek, opravy podvozkových částí vozidla, opravy komfortních výbav vozidla, příprava / aktivace nových vozidel, montáž autopříslušenství do vozidel, diagnostika mechanických závad vozidel, pracuje s novým dílenským vybavením, nahlížení do přesných dílenských manuálů a postupů, práce převážně s novými a zánovními vozy;, Požadujeme:, - vyučen v oboru, řidičský průkaz skupiny B, pozitivní přístup k práci a plnění svěřených úkolů, týmová spolupráce, cílevědomost, vysoké pracovní nasazení;. Pracoviště: Uni auta s.r.o., Jiráskovo předměstí, č.p. 935, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Klára Götzová, +420 739 401 203.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 16 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení v technickém oboru; ŘP skup. B; manuální zručnost; na dobu neurčitou; možnost stravování a ubytování;, NUTNO SI PŘEDEM SJEDNAT SCHŮZKU - telefonicky nebo e-mailem !!!. Pracoviště: Karel batelka - 001, 378 81 Slavonice. Informace: Karel Batelka, +420 777 111 767.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Budova A jindřichohradecké nemocnice.

Kvůli novému parkovišti omezili stání u nemocnice

V taneční parket se v sobotu v podvečer proměnil železný most v Týně nad Vltavou. Foto: Miroslav Bžoch
33

Z mostu udělali parket.

Nepozorní strojvedoucí: počet projetí Stůj stoupl za pololetí o třetinu.

Jižní Čechy – Česká železnice zažívá letos kromě nárůstu počtu cestujících také výrazný skok v počtu chyb strojvedoucích. Počet nedovolených jízd letos míří k rekordu. A k počtu lidí zraněných při takových nehodách přispěla i nedávná srážka vlaků u Křemže.

Chci znovu kandidovat na prezidenta, oznámil Trump před jednáním s Putinem

Washington – Klíčová schůzka prezidenta USA Donalda Trumpa s lídrem Ruské federace Vladimirem Putinem přišla v okamžiku, kdy rozporuplné výroky hlavy Spojených států opět plní hlavní stránky světových médií.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT