VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z historie kaple Maří Magdaleny

Jindřichův Hradec – Dobrý den, moji milí přátelé. Na dnešní putování jsem se obzvláště těšil, ale zároveň je mi z něho tak trochu smutno.

12.2.2012
SDÍLEJ:

Kaple svaté Maři Magdaleny v J. Hradci. Ilustrační foto. Foto: Deník/Miroslava Dočekalová

Je to totiž naše poslední setkání. No, dosti chmurných myšlenek a vydejme se na cestu.
Tím posledním kostelem je Maří Magdalena. Dnes jen kaple, ale kdysi nejdůležitější a zřejmě i první kostel ve městě. Začátkem 13. století ho nechal vybudovat první pán na Hradci, Jindřich, který k nám povolal Řád německých rytířů jako duchovní správce farnosti. Jelikož tento řád byl původně špitální, nařizuje Jindřich mnichům vybudovat u kostela špitál pro dvanáct nemocných. Když tento řád Hradec opustil, kostel začal chátrat a koncem šestnáctého století byl téměř na spadnutí.

O jeho záchranu se zasloužila paní Kateřina z Montfortu, která přiměla svého muže Adama II. z Hradce povolat jako duchovní správce do města jezuity. Pan Adam, snad pro svou vrozenou nerozhodnost, snad pro to, aby měl od milované ženy klid, ji ve všem poslechl a nakonec jezuitům uznal patronátní právo nad všem i kostely ve městě. Paní Kateřina byla navýsost spokojena, ne ovšem tak Hradečtí. Těm se líbilo pramálo, že si jezuité začali nárokovat právo téměř na vše a že se v kostelích má kázat jen německy.

A tak když došlo k tomu velkému neštěstí roku 1615, zachovali se měšťané prapodivně. Co se tenkrát stalo? To, co bylo v našem městě snad už běžnou záležitostí. Samozřejmě, že oheň. Vypukl v semináři, který byl od roku 1594 součástí sv. Maří Magdaleny. Krom semináře ohni padlo za oběť děkanství, kostel, jezuitská kolej, pivovar, mlýn U čtrnácti a 70 domů.

A jak se zachovali Hradečtí? Nebudete tomu věřit, ale když viděli, jak jezuitům hoří majetek, tvářili se celkem spokojeně. Prostě jen stáli a tiše se usmívali. Když byl oheň v nejlepším, přiběhla paní Kateřina se svou dcerou Lucií Otýlií a nejprve žádaly, pak i prosily, aby lidé hasili. Nic platné. Dokonce šla i zvěst, že jezuitům majetek někdo zapálil. Ale šetřením se zjistilo, že šlo o nešťastnou náhodu. Jednou z verzí příčiny požáru byla i možná neopatrnost místního kuchaře.
Hradečtí se sice bavili, ale úsměv na rtech jim brzy zamrzl. Pan Vilém Slavata, který byl v té době již vladařem na Hradci, zabavil měšťanům majetky a kostel od základů postavil znovu. Roku 1651 byla vystavěna i věž, která byla prý stejně vysoká jako na kostele hlavním.

Této události se už bohužel hlavní ochránkyně sv. Maří Magdaleny a bratří jezuitů, paní Kateřina, nedožila. Zemřela roku 1631 ve svých požehnaných sedmdesáti šesti letech. Myslím, že zdi hradeckého sídla nikdy nezažily zbožnějšího a obětavějšího člověka. I když je pravdou, že byla „mírně“ fanatická. Ve své dobročinnosti šla tak daleko, že ve své blízkosti vůbec nestrpěla hladovějícího chudáka. Ne, že by je od sebe odháněla. Právě naopak. Pokud se při hostinách některý vyskytoval pod okny hradu, doslova vyletěla od stolu a házela oknem ven pokrmy panské tabule. Musím popravdě říci, že někdy sáhla vedle a hodila třeba i tác. Bohudíky, všichni žebráci její počínání přežili. Ale ani při své zbožnosti se nenechala zahanbit. Její fraucimor byl při každodenních modlitbách naprosto zoufalý. Dokázala klečet v tichém ustrnutí i sedm hodin v kuse!

Pokud by paní Kateřina žila ještě šestero dalších let, dočkala by se té nejdůležitější události v historii sv. Maří Magdaleny. Od chvíle, kdy se Ondřej Bartoloměj Fizírek stal hradeckým proboštem, nosil v hlavě jednu neodbytnou myšlenku. Jindřichův Hradec, tak starobylé a významné město, a nemá svého patrona? Jeho veliká snaha o zaplnění této mezery měla nakonec úspěch. Roku 1637 obdržel Hradec ostatky Hippolyta Římského. Za veliké slávy je dal probošt Fizírek dopravit do kostela sv. Maří Magdaleny.

A než sláva a lesk kostela pohasne, pohleďme ještě na jednu důležitou událost. Nedlouho před svým skonem napsal již osmdesátiletý pan Vilém Slavata svou závěť. V ní se, krom jiného, také zmiňuje o tom, jak s ním má být po smrti naloženo. Chtěl spočinout beze všech slavností a okázalostí do kostela sv. Maří Magdaleny, kterou, jak píše právě v závěti, považoval oprávněně za své dílo. Odešel 19. února 1652 jako první, ale nejvýznamnější Slavata na Hradci. A přání, vyslovené v závěti? Splněno nebylo, neboť jezuité vystrojili Vilémovi honosný, nákladný pohřeb. Myslím, že to bylo právem, protože zásluhy pana Viléma nebyly malé.

Pak už postihovaly sv. Maří Magdalenu jen nepříjemnosti. Tím, že byl roku 1773 zrušen jezuitský řád, stala se vlastně nepotřebnou. O tři roky později byly ostatky svatého Hippolyta v tichosti přeneseny do hlavního kostela města a u sv. Maří se konaly vojenské mše.

Koncem 18. století šel kostel, jako mnoho jiných hradeckých, z ruky do ruky. Až skončil u měšťana Františka Fidela Tognia, který po požáru roku 1801 dal kostelu novou střechu a nechal zbořit onu monumentální věž, na kterou byl pan Slavata tolik pyšný. Kosti mrtvých z krypty pochoval u svaté Trojice. Pak kostel prodal vojsku. Dlouhou dobu potom kostel sloužil jako skladiště soli.

Je vlastně velice smutné, jak některé hradecké kostely dopadly. Dříve veliké chlouby svých patronů, někdy i příčiny neutuchajících sporů a pak osamělé, nepotřebné, ne již příbytky Boží, ale jen budovy. Odsvěcené, zbytečné, ponížené. Některé po čase znovu ožily, některé dál chátrají.
Ale to bychom končili opravdu smutně. A to věru nechci. Proto bych Vás raději někam pozval. Přijďte se někdy podívat na některý z nich. Třeba právě na ten první, ve kterém naše putování začalo. Stačí se chvíli zastavit a třeba se jen dívat. Všichni ti, o kterých jsme si vyprávěli, tímto kostelem denně procházeli. Možná je tam uvidíte. Možná tam uvidíte i mne. Dveře jsou otevřeny stále.

Váš Jeronymo Altano de Pozzi, narozen v Itálii, ve Venzone domovem v Čechách, v Jindřichově Hradci.

Zdroje: Arch. Teplý, Dějiny města Jindřichova Hradce;
F. Rull, Monografie města Hradce Jindřichova

Marcela Handlová

12.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař - režimové stravování. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, připravuje teplé pokrmy; náročnější speciality studené kuchyně; základní dietní jídla., Požadujeme:, vyučení v oboru; samostatné rozhodování, svědomitost; spolehlivost, zodpovědnost, pracovitost; ochotu učit se novým věcem; příjemné jednání a vystupování; časovou flexibilitu., Nabízíme:, zázemí stabilní společnosti; příjemné pracovní prostředí; motivující finanční ohodnocení; 5 týdnů dovolené, 4 dny zdravotního volna; zajímavou práci, možnost seberealizace; odborné vzdělávání; pestrý sociální program – např. zaměstnanecké stravování za atraktivní cenu, příspěvek k penzijnímu připojištění ve výši Kč 500,- měsíčně, vouchery v hodnotě Kč 1 500,- na nákup potřeb v rámci preventivní zdravotní péče, zvýhodněný vstup do wellnesscentra, výhody spojené s poskytnutím karty Sphere Card, odměny u příležitosti pracovního výročí.. Pracoviště: Slatinné lázně třeboň s.r.o., Lázeňská, č.p. 1001, 379 01 Třeboň. Informace: Renata Levá, +420 384 750 842.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 17 500 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce sociální pracovníci. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Jindřichův Hradec; pracovní poměr na dobu určitou do 14.3.2019, Požadujeme: , splnění odborné způsobilosti dle §110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách; znalost práce na PC (word, excel); samostatnost; spolehlivost; zodpovědnost; chuť se dále vzdělávat; , Náplň práce:, individuální práce s uživateli služby (OZP) dle standardů kvality; udržování a zvyšování dovedností klientů v dalších oblastech života (např. vedení domácnosti); podpora při jednání s úřady; nácvik pracovních návyků; vedení skupinových aktivit atd., ŽIVOTOPIS A MOTIVAČNÍ DOPIS DORUČIT PÍSEMNĚ do 10.5.2018 na adresu nábřeží 1.máje 2518, 397 01 Písek nebo ELEKTRONICKY na adresu: pisek@mesada.eu, bojarova@mesada.eu. O zařazení do výběrového řízení Vás budeme telefonicky informovat. Termín a místo výběrového řízení bude upřesněno, testy + pohovor.. Pracoviště: Mesada, z. s. - 003, Růžová, č.p. 30, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Jana Bojarová, +420 608 860 030.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 19 000 Kč

Asistenti pedagogů Asistent/ka pedagoga - noční. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení PP, Pracovní doba: směny noční cca od 22:00 do 8:00 hod, + SO, NE;, Požadujeme: výpis z rejstříku trestu; psychologické vyšetření;, Vzdělání: odpovídající vychovatel - asistent pedagoga (min. vzdělání střední s maturitou + kurz asistenta pedagoga);. Pracoviště: Výchovný ústav, středisko výchovné péče a střední škola jindřichův hradec, Gymnazijní, č.p. 118, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Pavel Vítkovský, +420 607 808 802,384 370 736.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Kameník 13 000 Kč

Kameníci, řezači a brusiči kamene kameník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zájemce zaučíme;, - předpokladem je vysoká manuální a fyzická zdatnost;, , Zaměstnanecké výhody:, - zvláštní prémie;. Pracoviště: Lom horní dvorce, s.r.o., 378 53 Strmilov. Informace: Ludmila Štrejbarová, +420 775 671 087.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na školní zahradě v Jarošově oslavili rodiče s dětmi Den Země.
5

Rodiče s dětmi v Jarošově oslavili Den Země

Ilustrační foto

Fotbalistky Sokola nasázely Benfice čtyři góly

Na staré radnici v Dačicích opraví sgrafitovou fasádu

Dačice - Na svém posledním jednání dačičtí radní schvalovali zadání hned několika výběrových řízení.

Policie pátrá po muži z Velké Lhoty - Poldovky

Dačicko - Policisté pátrají po devětatřicetiletém muži, který v neděli ráno opustil dům a už se nevrátil.

Start Hus Muže se rychle blíží

Prachatice - Už za necelé dva týdny, 5. května, se koná v okolí Křišťanovického rybníka premiérový Hus Muž Cross Duathlon.

Klikov přišel o body během dvou minut

Jižní Čechy – Krajská fotbalová I. B třída mužů pokračovala 18. kolem. Přinášíme ohlasy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT