Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z rybníků má být národní památka

Jindřichohradecko - Území kolem Krvavého a Kačležského rybníka je od roku 1994 přírodní rezervací.

16.8.2012
SDÍLEJ:

Kačlehy. Ilustrační foto.Foto: Deník

Ministerstvo životního prostředí oznámilo návrh, podle kterého by 31. prosince 2012 měla být vyhlášena Národní přírodní památka Krvavý a Kačležský rybník.

„Byli jsme ujištěni, že se nic zásadního měnit nebude," řekl starosta Člunku Zdeněk Plachý. Jeho kolega z Kačleh Vojtěch Albrecht jeho slova potvrzuje. „Převedením současné přírodní rezervace do statusu národní přírodní památky by k nějakým zásadním změnám v hospodaření dojít nemělo, takže žádné odvolání zatím neplánujeme."

Výrobní ředitel Rybářství Kardašova Řečice, které rybníky v dané lokalitě spravuje, doufá, že bude vyslyšeno jejich přání a lidé z orgánů ochrany dají na jejich dlouholeté zkušenosti a ponechají je hospodařit ve stejném duchu jako doposud.

„Dlouhodobě je zde vše v pořádku. Jako účastníkům řízení nám bylo přislíbeno, že se nic ohledně hospodaření v zásadě měnit nebude, jedině tedy dozorový orgán, který zde bude provádět kontroly," potvrdil Ladislav Štercl. V současné době je na rybnících pouze omezení v podobě pevně stanovené obsádky ryb. „To je jediné, na čem se pokaždé zcela neshodneme, ale musíme to akceptovat," dodal.

Co se do jisté míry změní, je hranice ochranného pásma. To by se mělo zmenšit na úkor zvětšení samotné přírodní památky zhruba o 42 hektarů. Celková plocha pak zůstane téměř nezměněna.

„Mě zajímalo především hospodaření v lesích, které jsou v majetku obce," prozradil starosta Hospříze Martin Míka a s povděkem dodal, že v tomto ohledu zřejmě opravdu k žádným změnám omezujícím hospodaření na těchto pozemcích nedojde, což je pro obec pozitivní zpráva.

Jako místní občan, který v dané lokalitě vlastní pozemky, již tak spokojený není. „Když byly před nějakými dvaceti lety využívány místní menší rybníky k tomu, k čemu byly od počátku předurčeny, tedy k chovu a lovu ryb, bylo to lepší. Zdálo se mi, že jsou udržovanější než v současné době, kdy jsou zarostlé a vypadají neudržovaně, byť to je možná ve směru ochrany zde přítomných ohrožených druhů dobře," rozvedl.

Všichni, kterých se tyto plánované změny přímo dotýkají, mají v tuto chvíli necelých 90 dnů na odvolání nebo vznesení případných připomínek a návrhů.

Petra Jouzová

Autor: Redakce

16.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Třeboňské lázně. Ilustrační foto.

Co ve středu s volným časem?

1. A z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Moravský Karlov - Skvělého úspěchu dosáhly na mistrovství České republiky štafet a družstev dorostenky jindřichohradeckého Spolku orientačních sportů, které vybojovaly stříbrné medaile.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení