Patří k nejnebezpečnějším jezům v Čechách a hovoří se zde o zhruba čtyřech desítkách zbytečně zmařených lidských životů.
Podle dlouholetého suchdolského vodáka Josefa Franty nebezpečí Pilaře hlavně při větší vodě spočívá v tom, že je zde vysoký rozdíl hladin.
„Bývala tam bóje, hlavně nezkušení vodáci se chtěli jet podívat blíž a proud je vtáhl. Bohužel, dole je obrovský vývar, ze kterého není šance se dostat ven," zdůrazňuje Josef Franta. Doplnil, že i vloni se tam stala nehoda, ke které přijel na kole, ale to už byli oba vodáci v bezpečí.
Ve vodáckých příručkách je možné najít různé návody, jak se obecně z vývaru pod jezem zachránit. Člověk by se podle nich měl dostat až úplně na dno a po něm lézt ven.
„Ale je to teorie a taková záchrana je jen náhoda. Když je voda studená a s člověkem se to párkrát zatočí, tak ztratí orientaci a je zle. Navíc většinou vodáci nemají ani helmu. Proto je nejdůležitější prevence," tvrdí ostřílený vodák.
Na prvním místě připomíná, aby jezdilo více posádek lodí pohromadě. „Vyplatí se před jezem přistát a místo obhlédnout. Vůbec není ostuda, když se lodě přenesou," doporučuje.
Rovněž připomíná nutnost vesty, která by měla být přivázána i mezi nohama, aby se při pádu do vody nevysvlékla.
Další důležitou věcí je, aby byla loď nepotopitelná. Některé mají ve špici dutinu, ale jinak to jde nahradit nafouklým míčem nebo kanystrem. A samostatnou kapitolou je konzumace alkoholu na lodi.
Josef Franta vzpomíná, jak se dostal do nebezpečné situace u jezu Vlkov.
„Jel jsem tenkrát za velké vody s bráchou, námořním záchranářem, a viděli jsme před sebou frmol lodí. Dojíždíme a podél břehu běží učitelka. Až mi naskočila husí kůže, protože do jezu se dostala studentka. Je tam asi dvanáctimetrový válec a sama se nemohla dostat ven. Bráchovi se nakonec podařilo jí hodit do klína svazek provazů a vytáhli jsme ji. Potom jsme vyrazili do hospody. Za chvíli to zkusil další kluk, tomu se to však podařilo," vybavuje si vodák Josef Franta.
Ve smrtonosné pasti u Majdaleny se vloni topili dva vodáci, naštěstí se dostali ven
Majdalena – Nebezpečný jez Pilař ukázal svou sílu také vloni v červenci, když se na něm převrhla kanoe se dvěma vodáky a voda je oba vtáhla do vývařiště jezu.
Naštěstí tato nehoda měla šťastný konec.
Muži a ženě se podařilo dostat ven a skončili v péči záchranářů. Zdravotníci oba vodáky ještě na místě resuscitovali a zaintubovali.
Jedna osoba byla transportována na ARO jindřichohradecké nemocnice, druhou pak přepravil vrtulník na ARO v Českých Budějovicích.
Záchrana člověka z jezu |
- Velmi důležité je najít si dle konkrétní situace vhodné a bezpečné místo na břehu. - Nejprve navažte vizuální kontakt, což u vodáka zmítaného válcem může být obtížné. Pokud není oční kontakt a přesto hodíte pomůcku, lano nemusí plaváček vůbec zpozorovat, i když je jen kousek od jeho těla. Zbytečně tak promarníte jeden hod a čas pro záchranu můžete promarnit. Plaváček obvykle bez vesty a neoprenu v chladné vodě s neustálým potápěním pod hladinu vydrží maximálně 3 až 4 minuty. - Hod směřujte co nejpřesněji přes hlavu „plaváčka". Vypozorujte okamžik, kdy má hlavu nad vodou a je schopen se házečky ihned chytnout. Plovoucí lano ve válci bez předchozího kontaktu bude jen těžko hledat a navíc hrozí nebezpečí „zasmyčkování". - Jestliže se toto podaří a plaváček se lana zachytí, je nutno ho co nejrychleji z válce vytáhnout. Zde je důležitá spolupráce dalších osob. Pozor, lano netahejte prudce, abyste ho plaváčkovi nevytrhli z rukou. - Zachránce na břehu sám aktivně lano přitahuje, a tím přitahuje i plaváčka ke břehu. Dovolí-li to místo na břehu jezu, pak zcela nejrychlejší a nejjistější metodou vytažení plaváčka je pevné uchopení házečky a běh s ní šikmo dolů od jezu. Zachránce neriskuje vyklouznutí lana z rukou, jelikož ho stále drží, a navíc běh je rychlejší než postupné přitahování lana. - Nejde však přitahovat plaváčka bez rozmyslu a v kterémkoli směru. Plaváček je vytahován šikmo ven z válce, tedy zachránce se po zachycení házečky plaváčkem přesune po břehu směrem níže pod válec za vývarovou linii. Lano se nemusí přitahovat, stačí ho držet a jít s ním níže a zároveň dále od jezu. - Pozor na kluzké břehy nebo šikmou regulaci, aby nedošlo k nechtěnému sklouznutí, zranění či pádu do jezu! Přitažení plaváčka ke břehu může být u silného válce namáhavé a silově náročné, a tak by měli lano tahat vždy minimálně dva zachránci. Velkou chybou při přitahování bývá tažení válcem podél jezu. Plaváček je tím vtažen pod přepadávající vodu, což může způsobit jeho tonutí s následným puštěním házečky. - Nezůstávejte po hodu na úrovni válce, ale přesuňte se o pár metrů níže. |