Jestliže se chystáte na poštu, pravděpodobně vás čeká nepříjemné překvapení, neboť budete muset sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Od 1. srpna se totiž Česká pošta rozhodla po téměř pěti letech zvýšit cenu obyčejných a cenných zásilek i poplatek za použití poštovních poukázek typu A.Za obyčejné psaní si tedy řadový zákazník připlatí o tři koruny více, za cenné psaní o dvě koruny a za složenku o čtyři. Průměrná domácnost tak na poštovném vydá ročně asi o padesát korun více než doposud.

Podle tiskové mluvčí České pošty Marty Selicharové stojí za zdražením nejen ekonomický vývoj posledních let spojený s nárůstem cen energií i ostatních nákladů, ale také neustálý propad objemu zásilek, kterých ročně ubývá o osm procent. Důvody jsou zřejmé stále více lidí využívá pro komunikaci elektronické kanály. To ostatně potvrzují i sami zákazníci.

Milan Hoffbauer z Jindřichova Hradce, který pracuje jako servisní technik gastronomických zařízení, tvrdí, že služby pošty nevyužil už několik let. „Normální dopisy nepoužívám vůbec a se složenkami na poštu také nechodím, ale využívám internet banking. Co jsem naposledy opravdu posílal, byl vloni pohled z dovolené v Itálii," říká.

Zvýšení cen se tak dotkne spíše větších firem a institucí. Podle slov tajemníka jindřichohradeckého městského úřadu Karla Přibyla by to ale nemělo být nijak zásadní.

„V rozpočtu jsme s tím samozřejmě nepočítali, protože v době jeho schvalování žádné takové signály ještě nebyly, ale musíme si s tím nějak poradit. Většinu korespondence mezi institucemi se navíc snažíme řešit pomocí datových schránek. Ve správních řízeních jsou zase posílána spíše doporučená psaní, kde je cena poměrně vysoká už dnes. Dopady by tedy snad neměly být nikterak velké," konstatoval tajemník Karel Přibyl.