Podle sdělení šéfa KHL Vladislava Buriana se tentokrát hlavní část zhruba pětitisícové jedenáctidenní trasy uskuteční na území Německa.
„Mezi nejznámější lokality patří místa spojená s cíli 311. bombardovací perutě z let 1940 až 1942, kdy naši aviatici s Wellingtony útočili spolu s dalšími letouny britského Královského letectva na strategické cíle tehdejší Velkoněmecké říše. Tyto operační akce však byly často spojeny s tragickými osudy několika českých i spojeneckých osádek. Jednu z mnoha připomíná událost z 15. na 16. září 1941, kdy se na svoji britskou základnu v East Wrethamu nevrátil Wellington Mk. I KX-L s celou svojí šestičlennou osádkou.

Letoun byl po úspěšném útoku na významný severoněmecký přístav Hamburg s největší pravděpodobností sestřelen protiletadlovou obranou a zřítil se u vesnice Andervenne poblíž Lingenu,“ uvedl Vladislav Burian a vysvětlil tím zároveň, jak vznikl název expedice. Dodal, že tým klubu také doufá, že se zde sejde s pamětníky této tragické události, aby tak doplnil své odborné archivy o nové informace pamětníků a případně i trojrozměrné exponáty.
Další trasa pak zavede členy Klubu na válečné lokality v Belgii a Lucembursku.

Zde by měli díky dlouholeté spolupráci s belgickou letecko – historickou skupinou BAHA mapovat méně známá místa spojená s osudy našich letců a pozemních jednotek.

Návrat osmičlenného týmu z expedice, jejíž trasu připravil Karel Maršík, je plánován na neděli 12. června, a to přibližně na poledne.