Zákon je údajně namířen proti těm, kteří služby dopravní zdravotnické služby zneužívají. Pro ty, kteří se jinak než sanitkou k doktorovi nedostanou, je to ale špatná zpráva.

„Je to katastrofa. Vůbec si to nedokážu představit. Z Dačic je to do nejbližší nemocnice 40 kilometrů. To by znamenalo, že člověk, který pojede třeba na sundání sádry, zaplatí přes dva tisíce korun, to je nemyslitelné. Zvlášť pro starší lidi. V Praze je to jednodušší, tam je všechno do pěti nebo deseti kilometrů“ rozčiloval se majitel dopravní zdravotnické služby v Dačicích Josef Uchytil.

Lidé by za dopravu neplatili jedině v případě, že by jim lékař předepsal sanitku s doprovodem v podobě doktora, záchranáře nebo specializované sestry. Na to ale podle Uchytila lékaři nemají čas a nemocnice je neuvolní.

„To je špatná zpráva. Sanitku jsem sice zatím použil jen jednou, když mě vezli z nemocnice po operaci, ale některým nic jiného nezbývá. Na druhou stranu vím, že hodně lidí sanitku využívá, i když by je mohl odvézt někdo z rodiny, 27 korun je ale moc,“ vyjádřil se pan Ludvík z Chlumu u Třeboně.

Původně měl kilometr cesty sanitkou stát 19 korun, s tím by ještě provozovatelé dopravních zdravotnických služeb podle Uchytila souhlasili. „Pro nás by to vlastně byla výhoda. Měli bychom poloviční počet pacientů, tedy i poloviční náklady, a přitom jednou takové příjmy. Ale my jsme s těmi lidmi denně v kontaktu, a tak vidím, že by to pro ně bylo nemyslitelné a zlost by si vylévali na nás,“ poznamenal Uchytil. Prozatím za pacienty cestu sanitkou platí pojišťovna ve výši 12 korun za kilometr.
„Někteří lidé potřebují třeba jezdit 120 kilometrů na onkologii do Brna. To znamená skoro 6500 korun. Snadno se řekne, ať si tam dojedou autobusem, ale staří lidé se ve velkém městě těžko orientují a navíc po ozařování jim může být špatně,“ uvedl příklad Uchytil a doplnil, že někteří opravdu nemají žádné příbuzné. A i když je mají, je pro ně těžké brát si každý týden dovolenou kvůli odvozu babičky na dialýzu.

Eliška Bučinová