„Vnímám to samozřejmě jako každý Polák, zemřel můj prezident a jsem z toho smutný,“ uvedl kardašovořečický farář Mariusz Klimczuk, který od včerejšího rána ve všech svých farnostech sloužil za oběti letecké tragédie mše. Dodal, že ve svém okolí prozatím neví o žádném oficiálním místě, kde by lidé mohli vyjádřit svou účast s polským národem. „Pokud to udělat chtějí, mohou jedině soukromě,“ dodal.

O možnosti podepsat kondolenční listiny, případně vyhradit místo, kam by lidé mohli přinést třeba květiny či svíčku, neuvažují zatím ani vedení měst, která se tak zřejmě připojí až k oficiálnímu státnímu smutku v den pohřbu obětí katastrofy, až jej vyhlásí prezident. „Nemáme s Poláky žádné partnerské vztahy, vím jen, že s nimi spolupracují hradecké úzkokolejky. Navíc je ta informace ještě čerstvá, takže uvidíme ráno,“ uvedl včera odpoledne na dotaz Deníku jindřichohradecký starosta Karel Matoušek. „Je to hrozné. Nechápu, jak mohlo letět tolik politických a vojenských špiček v jednom letadle. Ale určitě je to poučení i pro nás. Zvláštní je na tom i ta souhra náhod, že zrovna mířili uctít oběti masakru v Katyni, která se tak pro Poláky stala osudnou podruhé,“ dodal.

Informace hovoří o chybě pilota, který po nezdařených pokusech přistát odmítl letět na jiné letiště. „Rozhodně bych nikoho nesoudil, nevíme, co se na palubě letadla dělo. Jeden čas jsem také létal u vládní letky a vím, že tlaky na pilota, aby doletěl s politiky všude včas, jsou velké,“ uvedl jindřichohradecký pilot Jiří Jirmus. Podle jeho názoru ale měl pilot letět jinam, protože již třetí pokus o přistání není standardní. „Pokud se po druhém přiblížení nepovede přistát, letí se jinam,“ dodal.