Zákon totiž nově umožňuje od příštího roku zvýšit obcím platby na zapojení občanů do systému svozu a likvidace odpadu až na dvojnásobek.

Doposud činila platba za popelnice pro občany maximálně 500 korun na hlavu za rok a zbytek skutečných nákladů doplácela obec.

V některých místech teprve zastupitelé budou o výši platby jednat. Například 
v Třeboni je ale již  rozhodnuto, že lázeňské město poplatky v příštím roce zvyšovat nebude. „Poplatek je od roku 2008 stále ve výši 500 korun a zůstane stejný, protože vedení města se shodlo na tom, že občané jsou v současné době již dostatečně zatěžováni i jinými poplatky a zdražení odpadu by mohlo zkomplikovat situaci řadě rodin," sdělila mluvčí městského úřadu Jitka Bednářová.

Jistou výhodu mají lidé ve Stráži nad Nežárkou, na jejímž území se nachází skládka komunálního odpadu. Podle starostky města Věry Tomšů jde do městského rozpočtu z každé tuny uloženého odpadu 500 korun. „U nás odpadové hospodářství není příliš ztrátové. Na listopadovém zasedání zastupitelstva budeme o platbách za odpad jednat a mírnému zvýšení se zřejmě nevyhneme," naznačuje starostka Stráže.
Lidé zde ale díky skládce mají stále daleko nižší platby, než v dalších místech. Trvale žijící občan platil dosud za rok 200 korun, pro rekreační objekt pak představoval částku  460 korun.

Například město Kardašova Řečice nezvyšovalo poplatky za svoz komunálního odpadu už téměř čtyři roky. Kvůli stále vzrůstajícím nákladům, které mimo jiné zapříčinila i úprava daně z přidané hodnoty, se však i zde začíná o zdražení diskutovat.

„Už jsme o tom hovořili 
v radě a celá záležitost půjde  do zastupitelstva," sdělil starosta Petr Nekut. V Kardašově Řečici se skutečné náklady na svoz a likvidaci komunálního odpadu pohybují okolo 900 korun na osobu a rok. Přesto podle starosty města Petra Nekuta není zájem platbu od příštího roku zvyšovat skokově.

„Občané si k současné pětistovce připlatí asi tak sto až sto padesát korun za rok,"  uvedl starosta s tím, že cena se bude navyšovat postupně po dobu několika let.

Ve středu budou o odpadech jednat zastupitelé ve Volfířově na Dačicku, ale občané zřejmě mohou být klidní. Jak den před tím uvedl místostarosta obce Antonín Leitkep, s největší pravděpodobností se platba zvyšovat nebude: „V současné době občané platí 450 korun za rok a celkové náklady vycházejí zhruba 530 korun na osobu, takže zatím to pro obec není velké zatížení."

Rodinné rozpočty nenaruší platby za odpad příští rok ani ve Strmilově. Tam zastupitelé již minulý týden schválili, že platba zůstane na pětistovce. „Celkové náklady na odpad dělají 750 korun na osobu a rok, ale rozhodli jsme se, že budeme tu částku 250 korun dál doplácet," uvedl starosta Strmilova Jaromír Krátký.