Jen v Jindřichově Hradci je okolo pětadvaceti zubních lékařů. Ti, kteří by se specializovali na dětské pacienty, ale chybí.

Podle předsedy okresní stomatologické komory v Jindřichově Hradci Pavla Havlíčka se na děti specializovala Helena Joštová, která dříve ordinovala na Trojstředisku na sídlišti Vajgar v Jindřichově Hradci. Ta ale již odešla do důchodu.

„Specializace stále existuje, ale obecně lze říci, že děti ošetřují zubaři společně s dospělými pacienty," informoval Pavel Havlíček.

Podle něho je situace v celé republice podobná a nepříliš dobrá. „V Jindřichově Hradci a na Jindřichohradecku na tom teď ještě tak špatně nejsme. V Jindřichově Hradci máme asi tak pětadvacet zubařů, i když některé lékařky jsou třeba na mateřské. Ale spousta ostatních je v důchodovém věku. Za pár let to může být problém, z toho máme opravdu strach," upozornil.

Zubní lékaři na rozdíl od těch praktických, kterých je také nedostatek, mají určitou výhodu v tom, že po absolvování školy mohou nastoupit do praxe bez nutnosti absolvování kolečka v nemocničních zařízeních. „Zubaři mohou po škole rovnou do soukromé praxe, ale přeci jenom raději odcházejí do větších měst, stejně jako ti praktičtí lékaři," zmínil Pavel Havlíček.

On sám má ve své péči také děti i dospělé. „V naší společné praxi s doktorem Kotalíkem máme asi čtyři sta dětí, které zveme dvakrát do roka na preventivní prohlídky. Většinou jich dorazí tak kolem tří set," říká s tím, že od svého kolegy slýchá, že praxe, kdy zubní lékaři prováděli prohlídky třeba i přímo ve školách, výborně fungovala. „Bylo to prý skvělé, bohužel to zaniklo," konstatoval.

Že je někdy problém s docházkou na pravidelné preventivní kontroly u dětských pacientů potvrzuje i jeden ze tří zubařů, který podle oficiálních informací z webových stránek České stomatologické komory na Jindřichohradecku ještě registruje nové pacienty, Jiří Cuřín. „V dnešní době to moc nefunguje. Uvědomělých rodičů je tak třetina, skoro bych řekl možná jen čtvrtina, víc ne," říká zubař z Chlumu u Třeboně. Podle jeho zkušeností je problém v tom, že často na preventivní kontroly nechodí ani samotní rodiče. „A potom k tomu nevedou ani svoje děti. Do nedávna jsme ještě zvali naše registrované dětské pacienty na prevenci a možná se k tomu zase vrátíme," přemýšlí.

Jiří Cuřín zároveň potvrdil, že v jeho ordinaci stále přijímají nové pacienty jak z řad dětí, tak i dospělých.

„Nemáme ale dobrou zkušenost, pokud se k nám přihlásí někdo z větší dálky. Přijde jednou a pak už ne. Když volají třeba lidé z Budějovic nebo z Tábora, odkazujeme je na někoho, koho mají blíž. Rádi vyhovíme místním, jezdí k nám i lidé z Třeboně nebo Suchdola," vypověděl.

Zubaře pro svého synka sháněla i Lenka Nováková z Mnichu a problém s tím neměla. „Synka jsem přihlásila k zubařce, ke které sama chodím. Neměli jsme s tím žádný problém. Navíc paní doktorka má úžasný přístup k dětem, už jsme byli dvakrát a syn se vůbec nebál, naopak se vždycky směje," popsala mladá maminka.

Kdo přijímá nové pacienty?

Podle oficiálního přehledu České stomatologické komory přijímají nové pacienty (děti i dospělé) na Jindřichohradecku:

- Jiří Cuřín, Chlum u Třeboně

- Josef Liškař, Deštná

- Monika Zajícová, Nová Bystřice

Zubařů je leckde málo. Doplácejí na to děti

Ve srovnání se světem až tak málo zubařů nemáme. Problém je v jejich nerovnoměrném rozmístění i v tom, že ne každý je ochoten pečovat o děti.

Zubní lékaři. Statistika. Zdroj: Deník

Počet zubních lékařů stejně jako zájemců o tento obor u nás už několik let roste. Přesto jich v určitých oblastech stále ještě není dostatek. Navíc sehnat dětského zubaře je v některých regionech opravdový oříšek. Dětský zubní lékař není specializovaná profese, jako tomu je třeba u dětských praktiků. „Každý zubní lékař, který odpromuje, může a měl by ošetřovat dětské pacienty. Ten, kdo přijímá dospělé, by neměl odmítat děti," říká prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. S dětskými pacienty je ovšem víc práce a na jejich ošetření je třeba i víc času. Lékaři se často obávají, že na péči za ně budou tratit, takže je raději odmítají přijímat. „Péče o děti je časově náročnější, obsahuje proto i zvýhodněné kódy úhrad pro ty, kteří ji provádějí. Na ošetřování některých problémů u dětí je lépe, když má lékař víc zkušeností a vzdělání, na což komora vydává certifikát, nejde však o žádnou specializaci, jako je to třeba u pediatrů. Každý zubař je povinen ošetřovat dětské pacienty stejně jako dospělé," vysvětluje Chrz.

I zde platí nepsané pravidlo. Tam, kde je přezubařováno, není problém najít zubaře, který bude ošetřovat děti. Tam, kde jich je nedostatek, je samozřejmě problém i s dětskou péčí.

Málo jich máme hlavně v některých příhraničních okresech, které pro mladé lékaře nejsou z nejrůznějších důvodů atraktivní. Jde třeba o Děčínsko a Ústecký kraj obecně, ale paradoxně vůbec nejhorší je situace ve Středočeském kraji.

I tam, kde je zubařů dostatek, jako třeba v Praze, Plzeňském či Jihomoravském kraji, najít dětského může stát někdy trochu času. Při hledání pomůže například webový server www.nechcikazy.cz. „Pokud má někdo problém sehnat pro své dítě zubaře, může se obrátit na pobočku naší pojišťovny a my pomůžeme," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý. Jak potvrzuje, zvýhodněná platba pojišťovny na ošetření dítěte kompenzuje náročnější práci.

Podle doporučení stomatologické komory by dítě mělo podstoupit první prohlídku ve dvou letech, přičemž úplně první návštěva je optimální již v roce, aby si malý pacient měl šanci na prostředí ordinace zvyknout.

Na podporu preventivní péče o děti vydává Česká stomatologická komora od roku 2005 Zubní průkaz. Ten se předává společně se Zdravotním a očkovacím průkazem dítěte maminkám ve všech porodnicích.

Na jednoho zubaře připadá optimálně 1500 obyvatel, což řada regionů splňuje. Je ale třeba počítat s tím, že tato čísla zahrnují i ty, kteří činnost klasického zubního lékaře vůbec nevykonávají. Někteří totiž dělají třeba jen rovnání zubů, chirurgii či parodontologii.

Kromě nedostatku zubařů v některých oblastech je problém i v jejich věkové struktuře. Nejhůře jsou na tom opět příhraniční regiony, kde je jejich průměrný věk 57 let a značná část je již v důchodovém věku.

Podle analýzy vývoje počtu zubařů, kterou nechala zpracovat stomatologická komora, je počet studentů přijímaných ke studiu oboru zubního lékařství v současné době dostatečný a do pěti let by se měl poměr mezi nově nastupujícími do praxe a těmi, kteří odcházejí do důchodu, vyrovnat.

Větším problémem než počet zubařů zůstává jejich nerovnoměrné rozmístění. Stejně jako praktici a lékárníci i stomatologové často zůstávají v lokalitách, kde vystudovali, a na vzdálený venkov se jim nechce. Zde by tedy mohla svoji roli sehrát jak místní samospráva, například formou zvýhodněných podmínek k provozování ordinace, tak i zdravotní pojišťovny při rozhodování o uzavření smlouvy.

Zdena Kolářová, Petra Lejtnarová