Cestující i z Jindřichohradecka asi nejvíce pocítí úbytek spojů z Veselí nad Lužnicí do Českých Budějovic, které budou částečně nahrazené autobusy. Naopak bude posílena doprava z Veselí nad Lužnicí do Tábora, kterou si vyžádaly obce.

Naopak příznivou zprávou pro lidí jezdící vlakem je, že první vlak z Jindřichova Hradce do Veselí nad Lužnicí bude nově přijíždět již ve 4.35 hodin, zatímco nyní to je v 5.04 hodin. Cestující tak získají žádaný přípoj na první rychlík do Prahy, též na České Budějovice i České Velenice. Dále vlak s odjezdem z Jindřichova Hradce v 5.40 hodin, který dnes o víkendu nemá ve Veselí nad Lužnicí přípoj na České Budějovice, pojede jako přímý nově do Českých Budějovic denně, v zimním období s přestupem.

S novým vlakovým jízdním řádem přijde 11. prosince, bohužel, také zdražení jízdenek. Jako důvod České dráhy uvádějí fakt, že musejí zohlednit loňské a letošní navýšení daně z přidané hodnoty, v součtu to je pět procent.

Až do 10. prosince však prodávají jízdenky podle aktuálních ceníků, včetně dvouměsíčního předprodeje. To znamená, že do počátku února můžou lidé jezdit za staré ceny. Podle tiskové zprávy Českých drah u obyčejného jízdného na vzdálenosti 1 až 20 kilometrů bude cena jízdenek dražší o jednu korunu.

„U jízdného na vzdálenost nad 20 km se vychází z principu zvýšení ceny z 1,20 Kč / 1 km na hodnotu 1,26 Kč / 1 km,” říká se v tiskové zprávě Českých drah.

Nově přibude odškodnění ve vnitrostátní dopravě na delších tratích za zpoždění.