Tragédie, ke které došlo ve střední škole ve Žďáru nad Sázavou, kde psychicky nemocná žena pobodala několik studentů, z nichž jeden na následky zranění zemřel, otevřela debatu o tom, zda jsou školy dostatečně zabezpečené proti vniknutí někoho, kdo tam nemá co pohledávat a mohl by být třeba nebezpečný.

Ředitelé školních zařízení na Jindřichohradecku se shodují, že bezpečnostní opatření jsou v jejich školách dobrá, nicméně podobné události ani tak není možné zabránit.„My ve věci bezpečnosti našich žáků děláme možné i nemožné, ale v takovémto případě je pochybení někde jinde," říká zástupkyně ředitele 5. základní školy v Jindřichově HradciAlena Mazancová.

Souhlasí s ní i ředitel jindřichohradeckého gymnáziaMiloslav Vokáč. „To, co se stalo ve Žďáru, je tragédie. Mělo by se ale pátrat jinde, než v zabezpečení škol," míní.

Právě v gymnáziu nyní dokončují výměnu oken a dveří a tamní studenti tak již brzy budou moci do školy pouze s čipem, a to i v případě zadního vstupu, kde tento systém dosud nebyl. „S úpravami jsme začali dřív, než se došlo k události ve Žďáru. Navíc máme i kamery, které sledují vchody do školy," dodal.

Také na bezpečí školáků v jindřichohradecké 5. základní škole dohlíží kamera. „Máme kamerový systém jak u zvonku, tak v prostoru celého vchodu do školy. Ráno tady navíc dohlíží školník a uklízečky a v osm hodin se škola zamyká," popsala Alena Mazancová. Poté je možné se do budovy dostat pouze po zazvonění, kdy návštěvníka vpustí buď uklízečky, nebo například ředitel, v odpoledních hodinách potom družinářka. „Ta, pokud nevidí rodiče v kameře, tak dítě z družiny nepouští, ale žádá rodiče, aby si jej vyzvedl osobně," doplnila.

I ona však upozorňuje na to, že přestože je pro ně hodně rodičů známých, je i spoustu těch, kdo do školy přijdou namátkově k nějakému jednání.

Právě na základě toho, k čemu došlo ve žďárské škole, včera ředitelka Střední zdravotnické školy v Jindřichově HradciBěla Pickováobešla své studenty, aby s nimi o tom promluvila. „Všechny jsem prosila jednak o to, aby zachovali klid, ale zároveň aby byli ještě obezřetnější než dřív a dávali pozor na to, koho pouští do školy," sdělila. Vstup do zdrávky je už patnáct let možný pouze s přístupovou kartou. „Někdy se ale stalo, že studenti při příchodu někoho vpustili," připustila ředitelka.

I když v menších školách, jako například v Kunžaku, vedení většinu rodičů žáků zná, zabránit tomu, že by dovnitř pronikl někdo nevítaný, nedokáže podle ředitelkyEvy Krafkovéžádné opatření.

„U hlavního vchodu máme dveře na kouli. Ráno je škola otevřená do čtvrt na osm, kdy přicházejí děti od autobusů. V té době je tam i dozor. Poté se škola uzamkne a otevírá se až v 7.49 hodin a po celou dobu je vstup pod dozorem," popisuje Eva Krafková. Doplňuje, že ostatní vchody jsou zamknuté. „Poté, když by někdo do budovy potřeboval, tak si zazvoní na školníka nebo do ředitelny a dojdeme mu odemknout. Máme výhodu, že rodiče známe, ale třeba přijde dealer do kuchyně a podobně a těžko lze ovlivnit, co je to za člověka," pokračuje Eva Krafková.

Včera byli malí školáci v Kunžaku znovu poučeni o tom, aby nikoho dovnitř nepouštěli. Cílem je podle ředitelky snížit riziko na minimum.

Petra Jouzová