Jak už Deník v červnu informoval, školy budou mít k dispozici celkem 30 500 sběrných nádob v několika variantách a velikostech, aby se hodily školám s různými potřebami.

Všechny budou pro školy zdarma. „Vybírali jsme je podle zkušeností z běžného provozu v interiérech školských zařízení. Nabízíme čtyři varianty nádob v základní sadě na papír, sklo, plast, a dále 120 a 240 litrové pojízdné nádoby pro využití v exteriérech škol při sportovních a kulturních aktivitách. Je připravena také nabídka kompostérů na sběr bioodpadu, který vzniká například při údržbě zeleně ze školních zahrad,“ vysvětluje koordinátora projektu Ivona Kristiánová.

K dispozici budou také brožury nebo polepky. Materiály budou informovat o tom, jak správně jednotlivé komodity třídit, jak se dále zpracovávají a využívají v praxi.

V Jihočeském kraji bude mít žádosti a přidělování na starost oddělení odpadového hospodářství na Krajském úřadě v Českých Budějovicích. V současné chvíli se nádoby teprve distribuují do jednotlivých krajů a koordinátoři zatím nevědí, kolik sad nádob dostanou.

„Zrovna jsme mluvili se školníkem v souvislosti se spadaným listím o tom, že bychom potřebovali kompostér. Přijde ale na spoustu peněz, možnost získat ho zdarma je zajímavá,“ říká ředitel Základní školy Český Rudolec Václav Čech.

Projekt je ze sedmdesáti pěti procent financovaný z operačního programu Infrastruktura a zbývajících dvacet pět procent zaplatí ministerstvo životního prostředí.