Těžké stroje už od pondělního rána frézovaly povrch silnice na průtahu obcí Horní Žďár. Na provoz v místě dohlíželi i policisté, kteří během dopoledne rozdali neukázněným řidičům sedm pokut. Někteří šoféři vjížděli do vyfrézované části silnice, kde následně uvízli a museli couvat desítky metrů zpět. „Jak prší, tak jsem měl pomalý chod stěračů a najednou to huplo. Říkám si, co to je, asi nějaká díra, tak jsem pokračoval. Myslel jsem si, že o kousek dál vyjedu ven a pak se objevilo policejní auto. Ale za blbost se platí,“ kál se řidič Pavel od Deštné. Se svým autem naštěstí vyvázl jen se zničeným krytem kola. Další z řidičů už ale takové štěstí neměl a poškodil si pneumatiku. „Vjel do vyfrézované části, kde si prořízl kolo a pomáhali jsme mu ho měnit za rezervu,“ popsal Deníku jeden z pracovníků stavby.

Ředitelství silnic a dálnic varuje řidiče, aby do uzavírky zbytečně nenajížděli. Hloubka vyfrézovaného povrchu je totiž téměř 20 centimetrů. „V souvislosti s dnes zahájenou opravou silnice I/34 v úseku mezi Lásenicí a Horním Žďárem žádáme řidiče, aby dbali provizorního dopravního značení a využívali značených objízdných tras. Opravovaným úsekem není možné bezpečně projet a hlavní tah na Jindřichův Hradec je z důvodu provádění stavebních prací na vozovce uzavřen,“ apeloval za Ředitelství silnic a dálnic v Českých Budějovicích Adam Koloušek.

Hlavním tahem mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem denně projedou tisíce aut.
Hlavní tah na Hradec čeká oprava povrchu. Část silnice se už příští týden uzavře

Přestože řidiči si na novou uzavírku zatím jen těžko zvykají, obyvatelé dotčených obcí opravu poškozené silnice vítají. „Silnice byla v žalostném stavu a každé tři měsíce se to tu záplatovalo. Když jsem seděl u počítače a projel kamion, cítil jsem, jak se mi třese dům, takže jsem rád, že se to konečně opraví. Na druhou stranu asi přijdu o nějaké tržby, protože zákazníci se sem jen tak nedostanou, když to je uzavřené z obou stran,“ řekl Jan Vlnas, majitel firmy JH MOTO, která sídlí přímo u hlavního tahu. Rozsáhlejší opravu silnice dokonce v minulosti sám neúspěšně urgoval.

Práce na opravovaném úseku silnice jsou rozdělené na dvě etapy. První z nich začala v pondělí a potrvá do 3. září. „Silnice se uzavřela od místa asi 200 metrů za odbočkou na Dolní Žďár a Malíkov nad Nežárkou až na konec obce Horní Žďár. Druhou etapu zahájí stavební firma 4. září a její konec je naplánovaný na 31. října. Silnice bude uzavřena od výjezdu z Lásenice až k odbočce na Dolní Žďár a Malíkov nad Nežárkou,“ vyjmenoval Adam Koloušek. Uzavírka tak potrvá téměř tři měsíce.

Zahájení rekonstrukce silnice z Dačic na Slavonice.
Začala oprava silnice ze Slavonic na Dačice. Řidiče čekají objížďky i u Lásenice

Objížďka pro vozidla do 7,5 tuny včetně autobusů vede z Lásenice po silnici II/149 na obec Číměř, dále po silnici II/128, která prochází Horní Pěnou směrem na Jiráskovo předměstí v Jindřichově Hradci. Délka objízdné trasy je téměř 20 kilometrů a řidiči tak budou muset počítat s dostatečnou časovou rezervou. Objízdná trasa pro auta nad 7,5 tuny pak vede z Třeboně po silnici I/24 na dálnici D3 a Veselí nad Lužnicí a následně po silnici I/23 přes Kardašovu Řečici na Jindřichův Hradec.

Rekonstrukci části silnice mezi Třeboní a Jindřichovým Hradcem provádí společnost Metrostav. Cena zakázky je téměř 50 milionů korun bez DPH.