V Rakousku hasiči o víkendu čtyřicetkrát odstraňovali hnízda, dvě děti bojovaly o život

Hrozí nebezpečí

„Dvě malé děti musely po bodnutí do nemocnice,“ píše včerejší vydání lineckého listu OÖ – Nachrichten.

Zvýšený výskyt bodavého hmyzu biologové vysvětlují tím, že se při vlhkém a teplém počasí objevilo mnoho komárů a ty jsou potravou vos.
Podle deníku byly o víkendu vosami napadeny tucty občanů. V sobotu dostal čtyřletý chlapec v Hofkirchenu po bodnutí do nohy těžké problémy s krevním oběhem. V Sandlu dostalo devítiměsíční batole žihadlo do jazyku, ale lékařům se je podařilo zachránit.

Ve Waldingu píchla vosa do jazyku 66letého muže, který okamžitě silně otekl. I on je mimo ohrožení života.

„Centrála Červeného kříže v Innviertlu byla v minulých deseti dnech desetkrát alarmována k pomoci lidem, kteří měli po bodnutí hmyzem oběhové potíže,“ uvádějí OÖN.

Hasiči během 48 hodin více než čtyřicetkrát odstraňovali vosí hnízda z blízkosti domů. „Počítají s tím, že v následujících dnech je čekají desítky takových zásahů,“ doplňje linecký deník.

Varuje, že při bodnutí vosa uvolňuje feromony, které prý animují další hmyz k bodání.

List připojuje rady postiženým lidem. Alergická reakce se pozná podle plošných zarudnutí, otoků, zvracení, těžkého dýchání nebo oběhového kolapsu.

K potlačení šoku je třeba pacienta uložit na záda a zdvihnout mu nohy. Byl–li bodnut do jazyka, má mu být podán k cucání led. Otoky a bolesti zmirňuje chladivý obklad krku.

V každém případě má být podle expertů volán lékař.
Primář Dětského oddělení Nemocnice České Budějovice Vladislav Smrčka na náš dotaz včera řekl, že počet pacientů poštípaných hmyzem, ošetřených ambulantně či při hospitalizaci se v současné době nevychyluje proti minulým letům.

„Za celý rok evidujeme jediný vážnější případ. Už staršího chlapce štípla při sportu někam do dutiny ústní včela, což u něho vyvolalo dechové potíže. Ty se podařilo velmi dobře zvládnout, pacient byl hospitalizován jen krátce.“

Jak v Čechách

V české praxi jednotky Hasičské záchranné služby vyjíždějí k odstraňování nebezpečného hmyzu v případech, kdy hrozí bezprostřední riziko, nebo když se jedná o veřejné objekty – nemocnice, školy, dětská hřiště, parky, uvedla mluvčí HZS Vendula Matějů.
„Při počasí, jaké bylo v posledních dnech, vyjíždíme k těmto zásahům dvakrát až třikrát za den, a to v navečerních hodinách, kdy vosy či včely nejsou rozlítané a roje jsou uklidněné,“ upřesnila.

I víckrát denně

Zmínila konkrétní případy minulého týdne.
Ve čtvrtek hasiči odstraňovali hmyz z dutiny u střechy domu v Zátaví na Písecku, v němž byly malé děti.

V pátek zasahovali v domě s pečovatelskou službou ve Staroměstské v krajském městě. V Písku ve stejný den likvidovali hnízdo vos v dětském pískovišti a na jiném místě pod stromem.

„V ostatních případech operátoři na tísňové lince 112 mají dostatečné množství kontaktů na včelaře či specializované firmy po celém kraji, které můžou všem ostatním volajícím poskytnout,“ dodává mluvčí sboru Vendula Matějů.