Rybářská sezona je již v plném proudu a  rybníky, řeky i potoky v celém regionu jsou v obležení náruživých milovníků sportovního rybolovu všech věkových kategorií. Jindřichohradecko a Třeboňsko je se svým nespočtem vodních ploch přímo předurčeno být rájem všech „tichých bláznů".
Jestliže patříte i vy mezi nadšené příslušníky Petrova Cechu, nebo se jimi teprve hodláte stát, je následující strana tipů určena právě pro vás. Zároveň redakce vypisuje pro všechny rybáře a rybářky novou soutěž s názvem Můj životní úlovek. Podrobnosti o tom, jak se do soutěže o nejkrásnější rybu Jindřichohradecka zapojit, najdete níže. Fotografie soutěžních úlovků budeme pravidelně zveřejňovat a na vítěze čekají hodnotné ceny v podobě peněžních poukázek na nákup rybářských potřeb.

MŮJ ŽIVOTNÍ ÚLOVEK

Chytili jste trofejní, nadměrnou, nebo jinak zajímavou rybu? Zúčastněte se soutěže Jindřichohradeckého deníku s názvem Můj životní úlovek a vyhrajte některou z cen. Fotografie ryb s popisem (revír, nástraha, doba zdolávání, míra, váha, datum ulovení) zasílejte do 30.11. 2013 na e-mail: milan.soldan@denik.cz nebo na adresu redakce:
náměstí Míru 175/I
Jindřichův Hradec
377 01
Jednotlivé fotografie budou postupně uveřejňovány na stránkách Deníku a odborná porota vybere tři nejlepší. Vyhlášení výsledků se uskuteční v prosinci tohoto roku.
Ceny do soutěže věnovala prodejna rybářských potřeb Luděk Mitas v Jindřichově Hradci.
1. cena – poukázka na odběr zboží hodnotě 1 500 Kč
2. cena – poukázka na odběr zboží hodnotě 1 000 Kč
3. cena – poukázka na odběr zboží hodnotě 500 Kč
Mnoho štěstí a pamatujte, že vyhrát nemusí jen ten největší či nejtěžší úlovek, ale vítězem se může stát i ten nejkrásnější nebo nejoriginálnější.

Chci se stát rybářem. Co pro to udělat?

Přestože lovecké začátky většiny příslušníků Petrova cechu se ubíraly pytláckými chodníčky, patří dnes již k samozřejmosti, že k vodě se nechodí bez řádné povolenky.
Pokud se tedy chcete stát rybářem se vším všudy, je nezbytným krokem stát se členem Českého rybářského svazu, držitelem rybářského lístku a zakoupit si příslušnou povolenku.
Jak celý postup absolvovat co nejsnadněji jsme se zeptali jednatele MO Českého rybářského svazu Václava Adamce.
„První věcí, kterou musí každý udělat nejdříve, je přijít k nám do kanceláře svazu a podat si přihlášku k členství. Ta je zároveň i přihláškou k absolvování zkoušek, jež musí každý žadatel podstoupit," popisuje Václav Adamec. Ještě před samotnou zkouškou čeká zájemce školení, na kterém získá základní povědomí o rybářských řádech.
„Instruktor, kromě toho, že sám některé věci vysvětlí, doporučí každému zdroje, odkud lze čerpat informace pro samostudium. To je zásadní pro úspěšné zvládnutí zkoušky," vysvětlil jednatel svazu.
Po složení zkoušky je nutné uhradit příspěvek a s obdrženým certifikátem si vyřídit rybářský lístek.
„Ten se vystavuje na městském úřadě na  dobu maximálně deseti let. Držiteli rybářského lístku pak můžeme vystavit povolenku. Potom už záleží na každém, v jakém rozsahu chce rybařit a jakou výbavu si pořídí," uzavřel Václav Adamec.
Komu by se zdálo podstoupit zmiňovaný proces příliš složité, má dnes na výběr i z velkého počtu soukromých revírů, kde se obejde i bez rybářských zkoušek. To využívají zejména ti, kteří se k vodě nedostanou tak často. Na soukromých revírech se častěji prodávají spíše denní, víkendové nebo týdenní povolenky.

Dravci klepou na dveře

 Zítřejší neděli má velká část rybářské veřejnosti vyznačenou v kalendáři červenou barvou. Dnešního dne totiž končí hájení dravých ryb a již zítra se tak k vodě mohou vypravit všichni ti, kteří by rádi poměřili své síly se štikou, candátem či sumcem.
Podle slov majitele prodejny rybářských potřeb v jindřichohradecké Panské ulici Luďka Mitase dravčí horečka stoupá a příslušníci Petrova cechu berou jeho obchod útokem.
„Všichni se chystají na dravce. Zájem je jak o umělé nástrahy jako jsou různé třpytky, woblery či twistery, tak i o živé nástražní rybky, které máme na  skladě  pro každého, kdo nemá čas  si nachytat vlastní," říká Luděk Mitas.
Rybáři prý ale houfně dokupují i různý doplňkový materiál, aby jejich výzbroj byla na zahájení sezony perfektně připravená.
„Jsou to hlavně vlasce, šňůry nebo lanka pro lov dravců, nikdo přece rybu nechce jen tak zbůhdarma ztratit," podotýká majitel obchodu.
Možná tedy i právě na vás už zítra čeká nějaký ten kapitální kousek v podobě trofejní štiky či sumce. Luděk Mitas tvrdí, že on na svou životní rybu stále ještě čeká.
„To, co jsem zatím chytil, není ještě nic k chlubení. Znám jiné borce, kteří už chytili opravdu unikátní ryby," odpovídá skromně na dotaz.

ROZHOVOR: Závodník Radim Kubeš říká: "Nechytám pro maso"

Radim Kubeš je účastníkem několika velkých mezinárodních rybářských závodů, ale nejvíce si prý rybařinu užívá buď sám nebo s kamarády.

Co vás přivedlo k rybářskému sportu?
Je to kombinace toho, že jsem vášnivý rybář a zároveň enormně soutěživý typ. Chytám od malička, a už jako kluk jsem obrážel různé dětské závody, takže je to jen logické pokračování. Dodnes mě to hodně baví, i když se rozhodně nepovažuji za nějakou špičku. Je to pro mě stále hlavně koníček, nejsem žádný profík.

Jaký byl váš největší úspěch?
Pár zářezů na pažbě sice mám, ale zaprvé bych se nerad chlubil a zadruhé je to velice těžké posuzovat. Kolikrát si člověk víc váží úspěchu v amatérských závodech, kde panuje domácí atmosféra, než dobrého umístění na nějakém velkém podniku.

Jakou největší rybu jste chytil?
Téměř patnáctikilogramového kapra na závodech v Maďarsku.

Chodíte na ryby i mimo soutěže?
No samozřejmě, to je přece to nejdůležitější. Pohodě u vody, kdy je člověk sám nebo s pár kamarády, se nic nevyrovná. Občas si nějakou rybu i nechám, ale primárně pro maso nelovím. Jde mi spíš o ten klid a vzrušení z lovu, než o večeři.

Chytat lze i bez lístku

Ne každý je vlastníkem rybářského lístku, ale přesto si rád občas odpočine u vody s prutem v ruce. Pro takové rybáře je dnes k dispozici pestrá nabídka soukromých revírů, na kterých není nutné mít zkoušky.
Pověření k lovu lze zpravidla koupit i na jediný den nebo třeba na týden a užít si tak příjemnou rybářskou dovolenou. Pravidla pro lov i ceny povolenek se na soukromých vodách liší od rybníku k rybníku.

POTRUBÍ POD PONĚDRAŽSKÝM RYBNÍKEM

Výměra: rybník 140 ha, vlastní podtrubí 1 ha
Sezóna: 30.3. – 31. 12. 2013
Popis: rybník se nachází 15 km od Třeboně poblíž obce Ponědraž.
Ceník rybaření: Jednodenní    550 Kč
V ceně pověření 2 kusy ušlechtilých ryb za den
Prodej pověření: na místě u obsluhy v baště Ponědraž.

HEJTMAN

Výměra: 80 ha
Sezóna: 30.3. – 31.12. 2013
Popis: Rybník leží přímo v turisticky atraktivním městečku Chlum u Třeboně. Vzhledem ke členitosti jeho břehů nabízí klidné a plnohodnotné rybaření. Ryby jsou nasazovány průběžně po celý rok. Množství zdejších kempů a dalších možností ubytování předurčuje tuto lokalitu nejen k hojným návštěvám za účelem rybaření, ale i jiným způsobům rekreace.
Lovené ryby: kapr, lín, amur, plotice, perlín, okoun, štika, candát, úhoř
Ceník rybaření:
Jednodenní    200 Kč
Týdenní    500 Kč
Měsíční    900 Kč
Sezónní    3 000 Kč

STAŇKOVSKÝ RYBNÍK

Výměra: 273 ha
Sezóna: 30.3.- 31.12 2013
Popis: Nachází se v obci Staňkov poblíž Chlumu u Třeboně a jeho východní břeh tvoří část státní hranice s Rakouskem. Jedná se o rybník s největším objemem vody v ČR. Obvod 25 km zaručuje, že každý zde nalezne vhodné místo k rybaření. V horní zúžené části rybníka je z důvodů ochrany ekologicky cenné lokality rybaření zakázáno. Pro umožnění nerušeného přirozeného výtěru ryb je do 15.6. zakázán lov ryb též v mělké severozápadní zátoce rybníka.
Lovené ryby: kapr, lín, amur, plotice, perlín, okoun, štika, candát, úhoř
Ceník rybaření na Staňkovském rybníku:
denní 200 Kč, týdenní    500 Kč, měsíční    900 Kč, sezónní    3 000 Kč

NOVÝ KANCLÍŘ

Výměra: 31 ha
Sezóna: 30.3. – 31.12.2013
Popis: Rybník Nový Kanclíř se nachází asi 15 km od Třeboně, poblíž Chlumu u Třeboně. Je obklopen rozsáhlým komplexem lesů. Díky jeho průběžnému zarybňování kapitálními rybami se stal velice atraktivním a vyhledávaným místem všech náruživých rybářů. Lov dravých ryb není nijak omezen. Chytíte zde kapra 20 kg, štiku 10 kg nebo sumce 35 kg i dravého bolena.
Ceník rybaření na rybníce Nový Kanclíř
Jednodenní    680 Kč, třídenní    1 400 Kč, týdenní    3 400 Kč, měsíční    9 100 Kč, sezónní    17 000 Kč