Úsek dlouhý zhruba 2,7 kilometru postaví do dvou let firma Swietelsky stavební. Obchvat vedený kolem obce Dolní Lhota přinese zklidnění provozu a také větší bezpečnost. Místním obyvatelům by se mělo ulevit také od současného hluku.

„Účelem stavby je zlepšení směrových a výškových parametrů komunikace I/34 z Jindřichova Hradce na České Budějovice mezi Stráží nad Nežárkou a Lásenicí a vyvedení dopravy z obce Dolní Lhota mimo zástavbu. Nová silnice je řešena jako dvoupruhová se dvěma úrovňovými křižovatkami, mezi které bude přidán jeden jízdní pruh pro předjíždění ve směru na Jindřichův Hradec. Nová komunikace přinese řidičům vyšší bezpečnost a plynulost dopravy, obyvatelé Dolní Lhoty se díky přeložení silnice mimo obec mohou těšit na méně hluku a lepší životní prostředí,“ řekl ke stavbě přeložky generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Uzavírka poloviny mostu na křižovatce ulic Generála Píky a Nádražní ve čtvrtek končí.
Most v Budějovicích na příjezdu od Prahy by měl otevřít už ve čtvrtek

Stavba I/34 Stráž nad Nežárkou – Lásenice je součástí silničního tahu České Budějovice – Třeboň – Jindřichův Hradec – Pelhřimov – Humpolec, kde kříží dálnici D1. Je po ní současně vedena mezinárodní silnice E49, která z Třeboně odbočuje k hraničnímu přechodu Halámky směrem do Rakouska a do Vídně a E551 směřující dále přes Humpolec na Havlíčkův Brod.    

Budoucí komunikace slibuje řidičům větší bezpečnost a plynulost dopravy.

Ulevit by se mělo hlavně obyvatelům Dolní Lhoty. Ti podle starosty Stráže nad Nežárkou Jiřího Krupičky čekají na obchvat jako na smilování přibližně dvacet let. Starosta připomněl rok 2007 a otevření obchvatu Stráže, který měl pro město velký význam. „Přineslo to zklidnění provozu a větší bezpečnost. Podobně to očekáváme i kolem Dolní Lhoty. Doprava je zde čím dál intenzivnější a ve Lhotě žijí převážně starší lidé, kteří využívají autobusové zastávky po obou stranách silnice. Pro některé je složité silnici bezpečně přejít. Takže na obchvat se moc těšíme,“ zdůraznil Jiří Krupička.

Dobrovodská ulice se zavře od srpna 2021 do srpna 2022 kvůli stavbě tunelu Pohůrka na dálnici D 3.
Dobrovodská zavírá na rok, kvůli tunelu Pohůrka

Zahájení stavby ale předcházely komplikace. Radek Mátl, generální ředitel ŘSD, zmínil například problémy se vzácnou alejí.

„Tato stavba měla složitý příběh a jsem strašně rád, že se ji podařilo připravit… Pro dopravu a pro všechny občany, kteří zde jezdí nebo bydlí třeba v Dolní Lhotě, je to stavba velmi důležitá.“

Budoucí přeložku kvitoval i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Dodal také, že Jihočechy nejvíce trápí dálniční spojení na Prahu. „Pořád jsme jediným krajem, kde se nestaví na úseku mezi Prahou a Českými Budějovicemi, to je bohužel problém středních Čech.“ Potom je podle hejtmana potřeba vyřešit dopravu v Českých Budějovicích. Dále poukázal na obchvaty, které dlouho schází například v Táboře nebo v Dačicích či mezi Budějovicemi a Novými Hrady.