Kapacity mateřinek jsou většinou plné. Čeká se, kolik odejde dětí do škol.

„Přijímáme i děti z okolních obcí. Obec však musí za takové dítě ve školce platit,“ vysvětlila ředitelka 4. Mateřské školy v Jindřichově Hradci Helena Patceltová. Tady, stejně jako ve všech mateřinkách ve městě , jsou zápisy od 16. do 17. dubna, vždy od 9 do 16.30 hodin.

Dítě, které do školky přichází, se nemusí umět oblékat nebo si zavazovat tkaničky, jak se požaduje po prvňácích v základní škole, ale stačí, když bude mít základní hygienické návyky. Důležité je podle ředitelek mateřských škol, aby dítě bylo připravené na odloučení od matky.
V současné chvíli je podle odboru školství kapacita osmi školek v Jindřichově Hradci 697 míst. Kolik dětí ale k předškolnímu vzdělávání přijmou, není zatím jisté. Záviset to bude hlavně na počtu dětí, které odejdou do prvních tříd základních škol. V současné době mají školky plnou kapacitu.

Datum zápisu stanovili už i v mateřinkách v Českých Velenicích. Do školky Na Sadech i v ulici T. G. Masaryka mohou přijít rodiče se svými ratolestmi 16. dubna od 12 do 16 hodin a 17. března od 8 do 12 hodin.
V Dačicích zatím datum zápisu do šesti školek ve městě a v místních částech nestanovili. „O termínu budeme jednat s naším zřizovatelem, tedy městem,“ uvedla ředitelka mateřských školek v Dačicích Hana Švarcová.
Předškolní zařízení v Třeboni a Břilicích čeká na malé svěřence od 7. do 11. dubna , a to v čase shodném s otevírací dobou školky. Všechny školky včetně odloučených pracovišť mohou pojmout až 326 dětí.
Mateřskou školku mohou navštěvovat děti od tří do šesti let. Změna zákona a z ní vyplývající možnost zkrácené rodičovské dovolené na dva roky však přináší otázku, kam umístit dvouleté dítě.

Helena Patceltová připouští, že jedna třída jeslí by možná v Jindřichově Hradci našla uplatnění. Dříve takové oddělení fungovalo na sídlišti Vajgar.

To ve Slavonicích něco podobného zkoušeli. „Šlo o takovou pokusnou třídu pro děti dva a půl roku staré. Ty docházely zpočátku i s rodiči. Nakonec ale z původních čtrnácti přihlášených zůstalo jen asi čtyři, pět dětí,“ uvedla ředitelka školky Vítězslava Benešová. Ona sama si dovede představit takovou třídu do deseti dětí. Ocenila by i pomoc asistenta. V takovém případě by ale vzrostla nákladnost.

„Já myslím, že dát dvouleté dítě do školky, je brzo. Pokud ano, tak jen na půl dne. Navíc by to musela být třída s menším počtem dětí,“ míní Veronika Kolmanová z Jindřichova Hradce.