Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začínají zápisy, mateřské školy čekají nápor dětí

Jindřichohradecko - V dubnu čekají v mateřských školkách boj o místa. Začínají totiž zápisy. V klidu mohou být rodiče předškoláků, ti mají totiž přednost. Stejnou výhodu mají i děti pracujících matek.

11.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Kapacity mateřinek jsou většinou plné. Čeká se, kolik odejde dětí do škol.

„Přijímáme i děti z okolních obcí. Obec však musí za takové dítě ve školce platit,“ vysvětlila ředitelka 4. Mateřské školy v Jindřichově Hradci Helena Patceltová. Tady, stejně jako ve všech mateřinkách ve městě , jsou zápisy od 16. do 17. dubna, vždy od 9 do 16.30 hodin.

Dítě, které do školky přichází, se nemusí umět oblékat nebo si zavazovat tkaničky, jak se požaduje po prvňácích v základní škole, ale stačí, když bude mít základní hygienické návyky. Důležité je podle ředitelek mateřských škol, aby dítě bylo připravené na odloučení od matky.
V současné chvíli je podle odboru školství kapacita osmi školek v Jindřichově Hradci 697 míst. Kolik dětí ale k předškolnímu vzdělávání přijmou, není zatím jisté. Záviset to bude hlavně na počtu dětí, které odejdou do prvních tříd základních škol. V současné době mají školky plnou kapacitu.

Datum zápisu stanovili už i v mateřinkách v Českých Velenicích. Do školky Na Sadech i v ulici T. G. Masaryka mohou přijít rodiče se svými ratolestmi 16. dubna od 12 do 16 hodin a 17. března od 8 do 12 hodin.
V Dačicích zatím datum zápisu do šesti školek ve městě a v místních částech nestanovili. „O termínu budeme jednat s naším zřizovatelem, tedy městem,“ uvedla ředitelka mateřských školek v Dačicích Hana Švarcová.
Předškolní zařízení v Třeboni a Břilicích čeká na malé svěřence od 7. do 11. dubna , a to v čase shodném s otevírací dobou školky. Všechny školky včetně odloučených pracovišť mohou pojmout až 326 dětí.
Mateřskou školku mohou navštěvovat děti od tří do šesti let. Změna zákona a z ní vyplývající možnost zkrácené rodičovské dovolené na dva roky však přináší otázku, kam umístit dvouleté dítě.

Helena Patceltová připouští, že jedna třída jeslí by možná v Jindřichově Hradci našla uplatnění. Dříve takové oddělení fungovalo na sídlišti Vajgar.

To ve Slavonicích něco podobného zkoušeli. „Šlo o takovou pokusnou třídu pro děti dva a půl roku staré. Ty docházely zpočátku i s rodiči. Nakonec ale z původních čtrnácti přihlášených zůstalo jen asi čtyři, pět dětí,“ uvedla ředitelka školky Vítězslava Benešová. Ona sama si dovede představit takovou třídu do deseti dětí. Ocenila by i pomoc asistenta. V takovém případě by ale vzrostla nákladnost.

„Já myslím, že dát dvouleté dítě do školky, je brzo. Pokud ano, tak jen na půl dne. Navíc by to musela být třída s menším počtem dětí,“ míní Veronika Kolmanová z Jindřichova Hradce.

Autor: Miroslava Dočekalová

11.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení