„Kanalizace není stavěná na množství vypouštěných tuků, které v ní často končí. Na stěnách kanalizačních rour pak vznikají nepropustné vrstvy, které je časem ucpávají,“ uvedl vedoucí střediska Vodovody a kanalizace v Jindřichově Hradci Richard Kuba.

„Použitý olej ze smažení slévám do sklenic a dávám je bratrovi. Někde si totiž vyčetl, že když je olej po kapkách přidáván do topeniště, tak tam zvyšuje teplotu. Udělal si přídavné zařízení ke kotli na tuhá paliva, tak olej postupně zlikviduje,“ svěřila se Božena Michalová z Břilic.

Někdo však doma přece jen olej nebo horký tuk po smažení občas do výlevky nalije a ani ho nenapadne, co by se stalo, kdyby tak udělala každá hospodyňka. Problémy s tuky v kanalizaci totiž mají podle Richarda Kuby téměř všude.

„Často míváme problémy s vývařovnami a některými podniky celoročně. Postupně se vytvoří v rourách velké kry, které se pak mohou uvolnit a ucpat potrubí menšího průměru,“ upřesnil Richard Kuba. Podle jeho slov by měli lidé zejména při nadcházejících svátcích, kdy všichni hodně smaží a pečou, raději vytřít pánvičku třeba papírovým ubrouskem a hodit jej pak do odpadkového koše.

Restauratéři si většinou použitý tuk do odpadu lít nedovolí. „Kromě toho, že se to nesmí, způsobili bychom si tím jen problémy. Měli bychom sami ucpané odpady,“ řekl ředitel jindřichohradeckého Hotelu Concertino Michal Švihálek.

Podle jeho slov mají uzavřenou smlouvu se specializovanou firmou, která použité tuky od nich odváží a likviduje. „Přivezou si nádoby, my je naplníme a oni si je pak zase odvezou,“ vysvětlil jednoduchý princip Michal Švihálek.