K čtvrtečnímu večeru bylopodle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje (KHS) Kvetoslavy Kotrbové v regionu už celkem 147 uzdravených a počet aktuálně pozitivních osob v Jihočeském kraji se snížil na 27.

„Od středečního do čtvrtečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 155 nových suspektních vzorků. Pozitivní nebyl žádný. Pokračuje tak mimořádně příznivý trend vývoje koronavirové nákazy na jihu Čech, kdy nové případy stagnují a současně přibývají další nově uzdravení,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Dagmar Václavíková přiblížila, že zákeřný vir si jako „nechtěný suvenýr“ přivezla starší dcera zřejmě z Anglie. Ze studií se podle ní vracela ve středu 18. března jedním z posledních letadel.
Obešly se bez horeček, přesto je koronavirus potrápil

Ze stávajících 27 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 17 na Prachaticku, čtyři na Českobudějovicku, čtyři na Táborsku a po jednom na Strakonicku a Jindřichohradecku. Českokrumlovsko a Písecko jsou okresy bez evidovaného aktuálního onemocnění.

V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy udržují s 28,09 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k čtvrteční 18. hodině) pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19 a vysokým podílem uzdravených v ČR. V kraji se již vyléčily více než čtyři pětiny všech nakažených.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 14 138 osob. V povinné karanténě se k čtvrteční 18. hodině nacházelo aktuálně 220 Jihočechů. Počet vyšetřených samoplátců se na jihu Čech v úterý zvýšil o 197 na celkových 2194“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

Letní kino se stalo díky městské charitě na přechodnou dobu útočištěm pro bezdomovce.
OBRAZEM: Letní kino hostí lidi bez domova

Pro potřeby přeshraničních pracovníků zřídila KHS informační linku na čísle 736 514 326. Samoplátci se mohou nyní nechat testovat na hraničním přechodu s Rakouskem  v Dolním Dvořišti, na hraničním přechodu s Německem ve Strážném a v odběrových místech všech jihočeských nemocnic. V krajském městě mají samoplátci také odběrová místa před areálem výstaviště a v ulici U tří lvů.

Nejméně nemocných je na Písecku

Podle verifikovaných dat krajské hygienické stanice bylo ve čtvrtek večer na jihu Čech mezi nemocnými COVID-19 kumulativně 105 žen a 75 mužů. Z celkových 180 dosud potvrzených případů je 41 z Českobudějovicka, 37 ze Strakonicka, 35 z Prachaticka, 22 z Českokrumlovska, 19 z Táborska, 17 z Jindřichohradecka a devět z Písecka.

Mezi pozitivně testovanými v kraji je dosud kumulativně deset dětí ve věku do 14 let. Šestnáct nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, devětadvacet v kategorii od 25 až 34 let, osmadvacet v kategorii od 35 do 44 let, sedmadvacet v kategorii od 45 do 54 let a jednatřicet v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 39 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

„Kumulativní počet Jihočechů, kteří se vrátili ze zahraničí zpět do vlasti v rámci hromadných repatriací i samostatně a byli či ještě jsou pod dohledem jihočeských hygieniků, se ve čtvrtek nezměnil a zůstal na 337,“ poznamenala Jitka Luňáčková.

K maturitě se v rouškách připravují i studenti českobudějovické konzervatoře.
Pětkaři mají štěstí, i na jihu Čech smějí letos k maturitám

Pravidelně aktualizovaný přehled o vývoji nákazy COVID – 19 v regionu lze nalézt na webových stránkách KHS Jihočeského kraje na adrese: https://www.khscb.cz . Celostátní data nabízejí webové stránky Ministerstva zdravotnictví: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19. Ve zveřejňovaných statistikách aktuálního počtu onemocnění COVID-19 dochází mezi webovými stránkami Ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic k mírným odlišnostem. Ty jsou dány použitou metodikou: Zatímco MZ uvádí aktualizované údaje z průběžných hlášení nových případů pozitivity u osob s trvalým pobytem v Jihočeském kraji od všech vyšetřujících laboratoří, KHS zveřejňují nové případy, vyšetřované v regionu a to až po jejich verifikaci.