Tři otrávení krkavci u Olšan byli nedávno nalezeni poblíž místa, kde před dvěma roky našel svědek otráveného orla mořského.
Jak již Deník informoval, krkavci zahynuli v důsledku působení jedu karbofuran. Právě toto je společným znakem obou případů. Jedná se o zakázaný pesticid, který se dříve v Čechách prodával pod názvem furadan ve formě postřiku a granulí.
Podle policejní mluvčí Hany Millerové se zatím v podobných případech pachatele nepodařilo dopadnout. V případě odhalení traviči hrozí za přečin týrání zvířat trest odnětí svobody až na pět let.
Vedoucí dačického odboru životního prostředí Jiří Müller se domnívá, že v této lokalitě někdo cíleně používá karbofuran jako návnadu na hubení norků, vyder a podobně. „Tři otrávení ptáci na jednom místě není náhoda. V roce 2013 byl jen pár metrů odsud nalezený orel mořský, který rovněž zemřel na otravu karbofuranem," naznačuje možné souvislosti.
O nálezu tři mrtvých krkavců byl informován v polovině dubna: „Vyjeli jsme na místo udělat šetření. Sebrali jsme těla uhynulých ptáků a předali je Státní veterinární správě s objednávkou na rozbor," doplnil.

Jed karbofuran 

- jedná se o jeden z nejjedovatějších karbamátových pesticidů
- v České republice byl karbofuran v prodeji až do prosince 2008 pod jménem Furadan, nyní je v Evropě zakázaný
- v posledních letech se objevují případy zneužití karbofuranem otrávených návnad k zabíjení šelem a dravých ptáků
- ptákovi stačí k otravě jedna granule látky, kterou si splete se zrním
- otrávený živočich umírá za několik minut v silných křečích
- použití karbofuranu jako návnady zakazuje zákon o myslivosti a zákon na ochranu zvířat proti týrání

Po obdržení výsledků pitvy a rozboru uhynulých krkavců nalezených u Olšan na Studensku, které prokázaly, že chránění opeřenci byli otráveni zakázaným karbofuranem, pracovníci dačického odboru životního prostředí věc předali policii.
„I v předchozím případě otráveného orla se v lokalitě udělalo rozsáhlé šetření, ale viníka se nepodařilo dopadnout," podotkl šéf odboru Jiří Müller.
Na Jindřichohradecku policisté zaznamenali v minulosti i případ, kdy otrávenou návnadu s karbofuranem sežrali tři psi. Stalo se to před pěti lety u Klece na Lomnicku.
Třeboňskému veterináři Tomáši Pešinovi se bohužel podařilo zachránit již jenom jednoho z nich. Karbofuran podle jeho slov v podstatě paralyzuje nervový systém.
„Způsobuje, že svaly jsou permanentně drážděné, proto ty silné křeče, které nelze ani tlumicími léky výrazně zmírnit. Při tom vzniká i velké teplo a zvíře se nakonec udusí nebo přehřeje," sdělil tehdy.
Na otrávených návnadách je, jak se shodují policisté, ochránci zvířat i veterináři, nejhorší to, že je může nalézt a pozřít třeba i malé dítě.

Otravy zvířat

případy, kdy byla prokázána otrava karbofuranem:
2008 – rybniční soustava a břeh Dyje u Dačic, nález uhynulých třech vyder, třech norků a káněte lesního
2009 – u Nové Olešné na Strmilovsku byl nalezen otrávený orel mořský, další byl u Tálínského rybníka na Písecku
2010 – u Klece na Lomnicku se po pozření návnady otrávili tři psi, přežil jen jeden
2011 – u Dačic a na Třebíčsku byli nalezeni tři otrávení orli mořští, jeden krkavec a zajíc
2013 – u Olšan byl nález otráveného orla mořského
2015 – tři otrávení krkavci nalezení u Olšan na Studensku