U jihočeského hlavního distributora elektřiny však zaznamenávají pohyb zákazníků oběma směry. „Jsou to procenta,“ řekl Deníku ke změnám v počtu zákazníků tiskový mluvčí E.ONu Vladimír Vácha s tím, že celkově je situace v podstatě vyrovnaná. „Úbytek je v řádu procent, stejně jako máme v řádu procent příliv zákazníků,“ doplnil Vácha. Podle mluvčího E.ONu se navíc nedá říci, zda se na změnách podílejí více domácnosti nebo podnikatelé. „Přibližně odhaduji, že jejich podíl je stejný,“ zmínil Vácha.
Změna dodavatele elektřiny je mezi veřejností jedním ze žhavých témat, vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám a ke snaze najít úsporu na chodu domácností.
Ne všichni si ale myslí, že má cenu měnit dodavatele. „Asi bych neměnil. Také si myslím, že se po čase ceny vždycky vyrovnají, jako například v telekomunikacích,“ konstatoval Aleš Trdla z Českých Budějovic.
Změna dodavatele většinou tolik netrápí obyvatele činžovních domů nebo paneláků ve městech. Navíc běhání po zákaznických centrech nebo hledání na internetu s výsledným efektem v řádu stokorun není pro každého atraktivní.
Víc hledí na cenu lidé, kteří elektřinou i topí. Někteří si přinejmenším chtějí možnou změnu propočítat a promyslet. „Už jsem o tom uvažovala, protože máme barák, kde topíme elektřinou, máme všechny spotřebiče na elektřinu a E.ON se mi tedy zdá dost drahý. Spoříme, spoříme a ročně dáme za elektřinu kolem třiceti tisíc,“ řekla Věra Bittnerová z Českých Budějovic.
Vznik konkurenčního prostředí, kdy je možné v České republice přecházet mezi jednotlivými distributory, lidé vítají. Většinou očekávají, že by to mohlo zbrzdit neustálé zdražování elektrické energie.
Se skutečně radikálním konceptem však nedávno přišlo občanské sdružení Jihočeské matky. Podle názoru sdružení by bylo nejlepší celý energetický systém roztříštit od několika energetických gigantů na malé lokální výrobce elektřiny. Ty by spravovaly jednotlivé obce a cenu by hlídali občané prostřednictvím zastupitelstev.
Čtěte také: