Role prvního muže obce Novosedly nad Nežárkou se Filip Mencl ujal už v roce 1994 a o nadcházejících komunálních volbách se bude opět ucházet o přízeň voličů. Už posedmé.

Filip Mencl, starosta Novosedly nad Nežárkou.Co je motorem vaší práce v nelehké roli jakéhosi náčelníka obce?
Já jsem poměrně rád mezi lidmi, se kterými se pochopitelně bavím. A z toho vychází i moje schopnost a ochota pracovat na této pozici. Samozřejmě se nemůže stát, že se mnou jsou stále všichni spokojeni. Pokud se objeví nějaké nedorozumění, snažím se to nebrat osobně, ale jako jiný pohled na věc. S věkem a odstupem času se učím rozlišovat podstatné a nepodstatné věci. A co teď nemohu změnit, tak dál neřeším. Tím mi zbývá elán na podstatné záležitosti a žabomyší spory nechávám být. Nejzásadnější je, kde toho starostu děláte a jestli je celková atmosféra v obci příznivá aktivitám, nebo se tam lidé navzájem hašteří. Život v obci si lidé dělají sami, obec jim má pro to vytvářet vhodné podmínky a ne za ně všechno řešit. A to se nám v Novosedlech, myslím, daří.

Jak byste shrnul bezmála čtvrt století starostovské práce?
Když jsem nastoupil jako mladý začínající učitel, tak jsem asi nevzbuzoval extra důvěru. Řada lidí mě neznala, pokud jsem jim neučil děti. A v obci jsem bydlel teprve tři roky. Ale na konci prvního volebního období v roce 1998 jsme získali titul Jihočeská vesnice roku a pak už jsme se začali posouvat. Základem jsou dobře fungující spolky v obci, protože jejich zástupci pak s úřadem komunikují a domlouvají se na společném postupu.

Ve funkci přes 20 let
Na Jindřichohradecku je 11 obcí, jejichž starostové jsou ve funkci 20 a více let. Kromě Filipa Mencla z Novosedel nad Nežárkou mezi nejdéle sloužící patří například Petr Nekut z Kardašovy Řečice, Karel Fürst z Majdaleny, Petr Šachl z Číměře, Jan Koutný z Třebětic či Jan Zimmel ze Stříbřece.

Spolková činnost je tedy podle vás pilířem života v obci?
Jistě. Podporujeme je nejen návštěvou na nejrůznějších akcích, ale především finančně. Na začátku rozpočtového období nám ze spolků napíšou, kolik peněz potřebují na příští rok, a kolem Vánoc už jejich zástupci odchází s tím, že ví, kolik peněz příští rok dostanou. Za velmi důležité rovněž považuji, aby u nás dobře fungovala škola a školka. Pak mají děti lepší vztah k celé obci, třeba tím, že vystupují na nejrůznějších akcích. Vztah lidí k bydlišti tak vzniká přirozeně a za dvacet let, když sami zakládají rodiny, tak své děti automaticky dají tam, kde se jim samotným líbilo. Kromě toho dávají lidi dohromady i výjimečné události. Tahle u nás vzniklo z iniciativy starších občanů v roce 2001 například pravidelné setkávání rodáků.

A co vaše počáteční ideály? Přišel jste o nějaké?
Vůbec ne, naopak. Mé ideály zůstávají stejné a pokud se k nim podaří získat i peníze od státu nebo unie, tak je to další plus. Kromě toho jsem získal spoustu nových kontaktů, zážitků i kamarádů. V Novosedlech se vždy podařilo dát dohromady velmi komunikativní zastupitelstvo, které otázky politiky zajímaly až na posledním místě. U nás lidé kandidují tak, aby se i po volbách dokázali domluvit, posedět společně v hospodě a slušně se pozdravit na návsi.

Jaké jsou vaše představy a plány v souvislosti s dalším rozvojem obce?
Víme, že jako Novosedly nad Nežárkou jsme ostrůvek stability ve střední Evropě. Jsme si vědomi i toho, že nežijeme ve vzduchoprázdnu. Snažíme se ze strany zastupitelstva občany jen minimálně obtěžovat úkoly nad rámec jejich povinností. Nechceme vymýšlet složité koncepty. Co se týče staveb a rozvoje, právě máme rozpracovanou výstavbu požární zbrojnice s termínem dokončení v září příštího roku. Naše nejstarší spolková organizace tím získá důstojné zázemí. Obnovujeme povrchy komunikací a vytváříme si zásobu projektů. Díky tomu současně připravujeme, realizujeme nebo kolaudujeme. Je to koloběh. Máme vizi a tou je harmonický život občanů. A jako poselství se mi líbí věta: Putovat s nadějí je lepší než dorazit k cílí. To znamená, že na obci nikdy nebude hotovo, vše je kontinuální proces, který se u nás dobře pohybuje směrem dopředu.