„V současné době opět leží na stole novela zákona o obcích, kterou když jsem si přečetl, tak jsem přemýšlel, zda má ještě vůbec smysl se na komunální úrovni angažovat.

Zastupitelstva totiž budou, v případě, že se tato zákonná úprava dočká schválení v takovém rozsahu, jako je to plánováno,  do budoucna rozhodovat tak maximálně o tom, kdy se ve městě vyveze odpad," tvrdí starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.
Problematické je podle Mrvky zejména zadávání veřejných zakázek a rozhodování výběrových komisí.

„To už se vlastně o nějakém výběrovém řízení nemusíme bavit, protože se žádné konat nebude. Pokud se má vše zadávat, tak jak je v novele plánováno, tak se prostě něco někam vyvěsí a zadá, elektronický systém to vše vyhodnotí a nám už jen přijde, že zakázku vyhrál ten a ten za takových podmínek," vysvětluje hradecký starosta.

Všem městům a obcím se prý podle Mrvky i nebývale zvedne agenda.

„Mezi naše povinnosti má patřit například zveřejňování veškerých smluv, a to nejen například těch, které se týkají zadávání nějaké práce. Já jako starosta jsem opatrovníkem několika desítek různě handicapovaných lidí, kteří jsou umístěni v různých zařízeních. Teď si představte, že na internetovém portálu vystavíme smlouvy, jež s těmito ústavy máme, v plném znění včetně druhu a míry postižení našich svěřenců. To je věc, proti níž by se měli postavit všichni napříč politickým spektrem, protože poškozuje zájmy všech," je přesvědčen starosta.